Wybuch gazu w dzielnicy Ruda Południowa

2

Opublikował | Znajduje się w Zagrożenia | Dnia 31-08-2010

Tagi: , , ,

Radio RMF FM donosi:

Strażacy opanowali pożar zbiornika z gazem, który rano eksplodował na terenie zakładu Leiber Poland przy ul. Magazynowej w Rudzie Śląskiej. Nikt nie został poszkodowany. Strażacy musieli ewakuować wszystkie pracujące w pobliżu osoby.

To był tylko mały zakład produkcyjny!! Wyobraźcie sobie podobną sytuację w przypadku awarii największej w Polsce spalarni śmieci, którą władze Rudy Śląskiej chcą wybudować w podobnej odległości od zabudowań co ten pechowy Leiber Poland.

[Czy czytałeś już: Nieudane inwestycje w Rudzie Śląskiej ?]

Do wypadku doszło podczas prac remontowych. 40-tonowy dźwig miał przestawić ważącą ok. 25 ton prasę. W trakcie tej czynności prawdopodobnie pod dźwigiem osunęła się ziemia i przewrócił się na dwa zbiorniki z gazem – relacjonował rzecznik straży pożarnej w Rudzie Śląskiej, kapitan Klaudiusz Cop.

Uszkodzone zbiorniki stanęły w płomieniach; wszystko wskazuje na to, że jeden z nich eksplodował – nad miastem przez krótką chwilę pojawiła się wielka kula ognia. Pożar uszkodził również kolejny, trzeci zbiornik.

W akcji gaśniczej uczestniczyło kilkudziesięciu strażaków z 16 zastępów. Na miejscu było w sumie ponad 20 samochodów strażackich. Sytuację opanowano w ciągu niespełna dwóch godzin. Pracowników zakładu ewakuowano. Nikomu nic się nie stało.

Zagrożone były dwa dalsze zbiorniki, strażakom udało się jednak nie dopuścić do rozprzestrzenienia się ognia. Udało się również obronić przed pożarem stojącą w pobliżu halę produkcyjną – poinformowała Aneta Gołębiowska z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach.

Każdy z płonących przemysłowych zbiorników propanu-butanu miał pojemność sześciu metrów sześciennych.

Źródło: RMF.FM, YouTube

Komentarze 2 komentarze

WITAM
OD PEWNEGO CZASU ZAGLĄDAM NA TĄ ŚMIESZNĄ STRONĘ INTERNETOWĄ I NIESTETY OSOBA, KTÓRA ZAMIESZCZA TUTAJ ARTYKUŁY NIE MA ZIELONEGO POJĘCIA O CZYM PISZE. JAKI SENS MA PORÓWNANIE ZAKŁADU TERMICZNEJ UTYLIZACJI ODPADÓW Z WYBUCHEM GAZU W ZAKŁADZIE LEIBER?? ZAMIESZCZANE TUTAJ ARTYKUŁY SĄ CAŁKOWICIE WYRWANE Z KONTKSTU. W JEDNYM ARTYKULE PISZE PANI O NISKIM POZIOMIE DYSKUSJI W TY SFERA NIESTETY TO PANI BYŁA KOMPLETNIE NIEPRZYGOTOWANA DO ROZMOWY I JEDYNĄ PANI LINIĄ OBRONY BYŁO WYPOWIADANIE SIĘ NIE NA TEMAT I MÓWIENIE O SAMYCH WYPADKACH W ZAKŁADACH TERMICZNEJ UTYLIZACJI ODPADÓW ORAZ WYŁĄCZNIE O ICH MINUSACH. JEŻELI CHCE PANI NADAL FORSOWAĆ POMYSŁ ZAKŁADU TERMICZNEJ UTYLIZACJI ODPADÓW W NASZYM MIEŚCIE TO WYPADAŁOBY ABY PRZYNAJMNIEJ TROSZECZKĘ WIEDZY PANI NABYŁA W TEMACIE, BO GŁOSZENIE WYŁĄCZNIE O POŻARACH, AWARIACH ITP. JEST ŚMIESZNE I ŚWIADCZY O PANI NISKIM POZIOMIE

Panie Damianie, przede wszystkim, to dużymi literami się nie pisze – na większości forach internetowych taki post zostałby po prostu skasowany przez moderatora.

A teraz do rzeczy – Ten wybuch gazu pokazuje, że prawdopodobieństwo awarii w zakładzie jest całkiem realne i ma wpływ na otaczający go teren. Kto by mógł przypuszczać, że dźwig się przewróci! NIKT! Dlatego warto to porównać z każdym innym zakładem podwyższonego ryzyka – jakim też jest spalarnia śmieci – największa – że każda awaria w spalarni śmieci będzie mieć wpływ na mieszkańców najbliższych osiedli.

Samozapłon śmieci, awaria kotła czy turbiny, zbiorniki z olejem opałowym, rozszczelnienie składowisk odpadów niebezpiecznych z powodu „tąpnięcia”. Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, ale nie trzeba wiele trudu aby wskazać potencjalne zagrożenia tej spalarni.

„Śmieszna strona” – cieszę się, że niechcący wprawiłem cię w dobry humor Damianie. Obserwuję od niedawna, że GZM i Prezydent przyjęli nową taktykę – rozgłaszania wokół, że jesteśmy „kompletnie nieprzygotowani” – jednak wystarczy zobaczyć ostatnią debatę z UM aby stwierdzić kto tak na prawdę nie wie o czym mówi.

Co jeszcze?, Artykuły wyrwane z kontekstu? Który? Od początku tego bloga podajemy kompletne informacje razem ze źródłami i komentarzami… zastanów się co piszesz i zamiast obrażać innych wczytaj się dokładniej we wszystkie artykuły i dokumenty, które do tej pory zamieściliśmy.

My nikogo nie obrażamy – pokazujemy nieprawidłowości w postępowaniu przygotowawczym i w raporcie środowiskowym dla tej inwestycji.

Mówiono nam, że będą dwie mniejsze spalarnie – w Rudzie i Dąbrowie Górniczej, a władze po cichu złożyły wniosek na jedną – największą w Polsce. Tak po prostu nie można! Okłamywać mieszkańców!