Wybory Samorządowe

8

Opublikował | Znajduje się w Jak działamy | Dnia 18-10-2010

Tagi: , , , ,

Chciałam podziękować wszystkim, którzy do dnia dzisiejszego zaangażowali się w działania przeciwko spalarni. Zebraliśmy wspólnie ponad półtora tysiąca podpisów i zbieramy nadal.

Aby nasze działania odniosły sukces, postanowiłam wziąć udział w wyborach samorządowych.

Uważam, że należy pokazać naszym władzom, jak i kandydatom na radnych, że spalarnia śmieci wpłynie negatywnie na wszystkich mieszkańców Rudy Śląskiej, a kampania wyborcza jest idealnym czasem na poruszanie trudnych tematów.

Władze naszego miasta nie będą mogły dalej ignorować takich niewygodnych tematów i będą musiały odpowiedzieć na nurtujące mieszkańców pytania:

 • dlaczego inne miasta nie chciały tej spalarni?
 • dlaczego zrezygnowano z drugiej spalarni w Dąbrowie Górniczej, która miała przejąć połowę odpadów z GZM?
 • dlaczego planuje się palić 75% odpadów powstających w GZM, co z recyklingiem?
 • dlaczego Andrzej Stania będąc Prezydentem Rudy Śląskiej oraz Przewodniczącym GZM został również członkiem rady nadzorczej spółki, która ma wybudować spalarnię?
 • dlaczego nie ma w planach bezpośredniego zjazdu z DTŚ do spalarni, mimo, że codziennie ciężarówki będą tam i z powrotem robić ponad 600 kursów?
 • jakie rekompensaty otrzymają mieszkańcy terenów Rudy Śląskiej położonych w pobliżu spalarni?
 • jeśli Carbo-Energia, obecny dostawca ciepła dla północnej części Rudy Śląskiej, w całości zaspokaja zapotrzebowanie na energię cieplną, to co spalarnia śmieci ma zamiar robić z wyprodukowanym ciepłem?
 • dlaczego władze Rudy Śląskiej nie zorganizują referendum w sprawie spalarni?
 • dlaczego kontrole emisji spalin najgroźniejszych substancji będą prowadzone tylko cztery razy do roku?
 • dlaczego w jednym miejscu planuje się budowę najgroźniejszych emitentów substancji niebezpiecznych – poza spalarnią – zakład zestalania toksycznych popiołów w bloczki betonowe, które są podatne na wypłukiwanie niebezpiecznych substancji, a także halę waloryzacji, w której na bieżąco składowane będzie około siedemnastu tysięcy ton toksycznego żużla. Żadna spalarnia śmieci w Europie nie posiada takiego nagromadzenia niebezpieczeństw, nawet ta we Wiedniu!

Uważam, że dzięki kampanii wyborczej:

 • temat spalarni śmieci będzie cały czas poruszany,
 • dotrzemy z informacjami do większej ilości mieszkańców,
 • zwrócimy uwagę mediów na problem tej inwestycji.

Spalarnia śmieci w naszym mieście powraca już od 1998 roku. Potrzebne jest definitywne zamknięcie tego tematu – można to osiągnąć poprzez zmianę Planu Zagospodarowania Przestrzennego, wykreślając tym samym spalarnię śmieci z mapy Rudy Śląskiej.

Komentarze 8 komentarzy

Pani działanie/nagłosnienie swojej osoby skutkuje juz teraz-startuje Pani w wyborach samorzadowych …no cóz, to ciepła posadka, prawda?…do tej pory nikt Pani nie znał, wiec nie miała Pani szansy…i mówi Pani o bezinteresownosci? przeciez nie zna sie Pani absolutnie nic na spalarniach a i tak udało sie Pani zrobic duzo zamieszania…dziekuje za tak niekompetnego radnego…mam nadzieje, ze ludzie zrozumieja Pani INTENCJE!!!!!Q
Ten sam tekst zamiesciłam równiez do Pani innej wypowiedzi.

To, że kandyduję, jest faktycznie niewygodne dla pewnych osób i Pani się też chyba do nich zalicza.
Gdybym miała pewność, że obecni radni oraz ewentualni ich następcy zadbają o sprawy spalarni, możliwe, że nie musiałaby Pani się tutaj tak produkować.

Jeżeli się nie znam na technologi spalania – proszę o pomoc specjalistów i niestety ci specjaliści potwierdzają wszystkie nasze obawy jako mieszkańców Rudy Śląskiej.

Z wykształcenia jestem prawnikiem i znam prawo Unijne, które w tym przypadku zostało złamane.

Została złamana konwencja z Aarchus, a to już poważny zarzut i to jest wina GZM oraz władz Miasta Ruda Śląska.
Pozdrawiam

Witam,
ze skończyła Pani prawo nie swiadczy, ze jest Pani dobrym prawnikiem. Ile osób kończy prawo np. zaocznie, czy wieczorowo, godzac prace z nauka?
To Pani sie produkuje na tutejszej stronie, to Pani załozyła Stowarzyszenie, aby zaistniec medialnie. To Pani dazy do zdobycia ewentualnego stanowiska pracy, za cene nierzetelnych informacji przkazywanych ludziom.
Nie ma alternatywy dla utylizacji smieci-tylko spalarnia i to taka wykonana w nowoczesnej technologii. Poprzez blokowanie tej inwestycji i uniemozliwienie dotrzymania wyznaczonych terminów, pieniadze z Unii moga przepasc a spalarnia i tak MUSI zostac wybudowana. Tylko byc moze juz za WSZYSTKICH PIENIADZE, za te, które mogły byc przeznaczone na inne inwestycje. Za takie działania powinni Pania rozliczyc MIESZKAŃCY. Ja to zainicjuje.
Dziekuje.

Nie ma alternatywy dla utylizacji odpadów? Dlaczego pani kłamie!
To, że nasi włodarze tak mówią, nie znaczy to, że to jest prawda.

Rozsądne alternatywy:
– zakłady MBS (instalacja działa z powodzeniem w Dreźnie),
– współspalanie – nie tworzą się szkodliwe związki dioksyny i furany.

Przede wszystkim, my nie mówimy NIE-BO-NIE, spalarnia śmieci jest dobrym pomysłem ale tylko i wyłącznie jako końcowy etap rozbudowanej selektywnej zbiórki odpadów, i tylko w lokalizacji nie wpływającej negatywnie na mieszkańców blisko położonych terenów.

Która z informacji zamieszczonych na naszej stronie jest nieprawdziwa? Proszę o konkrety.
Pozdrawiam

Prosze porównac efekty końcowe wszyskich tych rozwiazań!.
Ze spalarni zrezygnowala równiez Warszawa-dlatego, ze nie było osoby, która podjeła by sie poprowadzic ten projekt. Prosze nie mydlic ludziom oczu.
Nie mam wiecej czasu na dysputy z Pania, gdyz jest Pani na etapie dziecka, mówiacego NIE, a brak Pani wiedzy. Czasu zas Pani nie brakuje, jak widac.
Zainicjuje rozliczenie działania Pani, jako przedstawiciela Stowarzyszenia, jesli trzeba bedzie wyłozyc pieniedze z NASZYCH kieszeni w celu wypełnienia dyrektyw unijnych.
Zegnam. A moze do zobaczenia….

Ewo, dziwi mnie twoje podejście i widać, że Ty nie rozumiesz problemu.

Zainicjować działania możesz jak najbardziej, szkoda, że dopiero teraz się uaktywniłaś. Taka mała podpowiedź – skieruj je oczywiście do osób decyzyjnych, które od 10 lat znają normy Unijne jakie mamy spełniać i nie zrobili nic, aby je ZREALIZOWAĆ.

To nie są normy, które powstały w zeszłym roku, wymagania jakie mamy spełniać po 2014 roku znane są od ponad 10 lat, więc nie mów, że jeżeli nie zostaną one spełnione to będzie wina działalności naszego stowarzyszenia – to jakaś demagogia:)

Ja nie miałam wpływu na działania podejmowane przez nasze władze, a raczej ich BRAK! wciągu ostatnich 10 lat. A zaniedbania są i widać jak tonący brzytwy się chwyta.

Kopia mojej wypowiedzi dotyczacej spalarni.

Ewa napisał dnia 26-10-2010
Witam,
dyrektywy unijne wskazuja na mozliwosci. Spalarnia, w zalezności od zastosowanej technologii, moze byc wybudowana w róznej. Dlatego jest tak zakwalifikowana. Projekt spalarni wybudowanej w Rudzie-mam nadzieje-jest najnowoczesniejszy i NIESZKODLIWY. Państwa zarzuty sa bezprzedmiotowe. Chyba, ze wola Państwo miec obok składowisko, przepełnione i skazajace otoczenie, które zgodnie z ww. dyrektywami, bedzie ograniczac przyjmowanie odpadów, co skutkowac bedzie nawarstwaniem sie odpadów-RÓZNYCH oraz karami unijnymi za niewywiazywanie sie z zaleceń. Wszystko to przełozy sie na koszty dla WSZYSTKICH mieszkańców. A spalarnia i tak bedzie zmuszona powstac, ale tym razem bez dotacji Unii, ale za NASZE pieniadze; zamiast innych inwestycji. Pani poczyniania moga skutkowac w przyszłosci podrozeniem opłat, czy zrezygnowaniem z inwestycji innych. Dlatego uwazam, ze Pani dazy do zaistnienia medialnego, aby zdobyc ciepła posadkę, bo nie watpie w Pani inteligencje…..:-). Chociaz niektóre podnoszone przez Pania argumenty sa żenujace…Prosze pamietac jednak-ludzie maja swój rozum i pamiec i beda rozliczać.
Ta inwestycja jest ogromna i konieczna. Zadna segregacja odpadów jej nie zastapi. Czy podczas utylizacji posegregowanych odpadów nie ma niebezpiecznych odpadów? dlaczego Państwo o tym nie mówia? W tej spalarni ich nie bedzie-zadnych niebezpiecznych dymów.
Wykorzystuje Pani naiwnośc ludzi; ale tylko na krótki dystans.
Odnoszac sie do kwestii uzupełnienia Raportu, wiem z własnego doswiadczenia, że nie wszysto mozna/jest mozliwe do ujęcia od razu. Gdyby pewne rzeczy nie były wczesniej uzgodnione, to na pewno na uzupełnienie takiego Raportu nalezałoby czekac z pół roku.
Odnosnie konsultacji społecznych pragne wyjasnic/przypomniec, iz w trakcie tworzenia/nowelizacji ustawy!!!!przeprowadza sie konsultacje społeczne RAZ- (1).
Spotkania informacyjne nt. spalarni odbywały sie kilkakrotnie, wiec mieli Państwo mozliwosc o wszystko zapytac.
Reasumujac: Państwa działania sa szkodliwe, informacje przekazywane społeczeństwu nierzetelne i celem do którego Państwo daza jest albo osiagniecie popularnosci a co za tym idzie mozliwosc uzyskania posady, albo działanie na szkode Mieszkańców.
Dziekuję.
KONIEC mojej polemiki. Czekam na rozwój sytuacji i pozdrawiam WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW

Pani Ewo – na szczęście Pani skończyła ! Bo czytać tego nie można !!!
2187 – tyle osób stoi murem za Panią Anią … Cieszę się że Ją mamy ! I jako rudzianie mamy też prawo do decydowania co stanie w sąsiedztwie – spalarni nie chcemy !