Gospodarka odpadami w Wiedniu to nie tylko „spalarnia w centrum miasta”

0

Opublikował | Znajduje się w A co w innych miastach? | Dnia 20-07-2016

Tagi: , ,

„Spalarnie są dobre, bo w Wiedniu znajduje się spalarnia w centrum miasta” – to jest argument, z którym nagminnie się spotykamy. Jak wygląda gospodarka odpadami w Wiedniu? Czy to tylko spalarnia?

Zapraszamy do obejrzenia 6 odcinku cyklu „Milion ton śmieci”, w którym pokazany został rozwinięty system segregacji odpadów u źródła i świetnie zorganizowaną „odpadową” edukację i informację. Zobaczymy jak funkcjonują mobilne punkty odbioru odpadów problemowych takich jak m.in. zużyty sprzęt AGD oraz przestarzały olej jadalny, pojemniki po dezodorantach i lakierach. Poznamy doskonale rozwinięty system przetwarzania odpadów organicznych. Z odpadów zielonych powstaje ogrodniczy kompost, który mieszkańcy Wiednia mogą odbierać za darmo w miejskich centrach recyklingu. Oprócz tego z kompostu wytwarza się wysokiej jakości, ziemię ogrodniczą — jest dostępna w całym mieście, odpłatnie, ale bardzo tanio.

Ponadto zaprezentowany zostanie zakład przetwarzania elektrośmieci i odpadów metalowych. Dzięki zaawansowanym technologiom i pomysłowym urządzeniom z tej frakcji odpadów odzyskuje się praktycznie wszystko, łącznie z metalami szlachetnymi, w tym złotem.

Na koniec przeniesiemy się do wiedeńskiego bazaru odpadowego czyli sklepu, w którym można kupić rzeczy wyrzucone do śmieci. UE podobnie jak odzyskiwanie surowców wtórnych kładzie szczególny nacisk na powtórne wykorzystanie odpadów. Wszystkie artykuły są w dobrym stanie. Spokojnie można je przeznaczyć do ponownego użycia. Markowa wieża hi-fi z zestawem głośników kosztuje tu 30 euro. W dodatku ma roczną gwarancję wystawioną przez techników z działu gospodarki odpadami.

GZM Organizuje WYCIECZKĘ do Wiednia

3

Opublikował | Znajduje się w Spotkania z władzami | Dnia 14-10-2010

Tagi: , , , ,

GZM Organizuje WYCIECZKĘ do Wiednia  GZM Organizuje WYCIECZKĘ do Wiednia

W dniach 18-20 październik odbędzie się wyjazd do spalarni śmieci MVA Pfaffenau w Wiedniu organizaowany przez Górnośląski Związek Metropolitalny. W trzydniowej wycieczce weźmie udział 45 osób, a w punktach programu są m.in. Zwiedzanie spalarni śmieci (około 2 godziny), przejazd autokarem do centrum Wiednia, przejazd wzdłuż głównej arterii miasta – Ringu, przy której zlokalizowane są najważniejsze zabytki, m.in: Opera, Hofburg, Parlament, Ratusz, Kościół Wotywny, spacer po zabytkowym centrum połączony z czasem wolnym.

Należy dodać, iż organizatorzy zadbali o wycieczkowiczów – zakwaterowanie w czterogwiazdkowym hotelu Arnia, przejazd autokarem klasy VIP (WC, telewizor oraz lotnicze fotele).

Z uwagi na fakt, iż spalarnia w Wiedniu jest zupełnie inna od tej planowanej w Rudzie Śląskiej, systemy gospodarki odpadami w obu miastach nie mają ze sobą wiele wspólnego, a wyjazd mieszkańców Rudy Śląskiej ma jedynie cel propagandowy, dlatego Rudzianie Razem postanowili nie uczestniczyć w tym wyjeździe. W dniu 20 września 2010 r. wystosowaliśmy poniższe pismo:

Czytaj całość artykułu »