10 argumentów przeciwko budowie spalarni odpadów w Polsce

0

Opublikował | Znajduje się w Zagrożenia | Dnia 20-07-2016

Tagi: ,

1. Spalarnie odpadów: nie da się uniknąć wysypisk.

Najczęściej przytaczanym argumentem za budową spalarni jest ten, iż spalanie powoduje zmniejszenie objętości odpadów o 90%. Dzięki temu przedłuża się okres eksploatacji wysypisk, bowiem trafia na nie znacznie mniejsza ilość odpadów.

Jednak te magiczne „90%” dotyczy tylko objętości (a nie masy) odpadów wchodzących do spalarni i wychodzących z niej w postaci popiołu. Nie dotyczy natomiast całego strumienia wytwarzanych odpadów komunalnych. Wynika to stąd iż:

  • nie wszystkie odpady trafiają do spalarni – np. gruz, odpady metalowe i wielkogabarytowe, szkło – zwykle jest to ponad 20%; w przypadku odpadów krajowych najczęściej znacznie więcej – powyżej 40%;
  • spalarnia nie pracuje przez pełne 365 dni w roku – konieczne są przerwy na przeglądy, remonty lub z powodu awarii;
  • powszechnie stosowane jest zgniatanie odpadów trafiających na wysypisko.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę wszystkie te czynniki to okaże się, iż faktyczna objętość odpadów redukowana dzięki funkcjonowaniu spalarni zawiera się w granicach 50-70%. Tym samym, oszczędność miejsca na wysypisku wynosi od 2 do 3 razy, a nie 10-krotnie więcej, jak starają się to reklamować rzecznicy budowy spalarni. (W przeliczaniu na masę ta relacja wygląda jeszcze gorzej.)

Czytaj całość artykułu »

Spalarnia śmieci to nie ekologiczne centrum odzysku energii

0

Opublikował | Znajduje się w Jak działamy | Dnia 06-07-2016

Tagi: , ,

Drodzy Mieszkańcy, w związku z ze złożeniem przez Inwestora spółkę ENERIS sp. z o.o w Urzędzie Miasta Ruda Śląska wniosku o wszczęcie postępowania środowiskowego w sprawie wybudowania spalarni odpadów komunalnych oraz osuszonych osadów ściekowych na działce przy DTŚ pomiędzy Nowym Bytomiem, Rudą Południową, a Chebziem, Stowarzyszenie Rudzianie Razem w imieniu swoim i mieszkańców przeciwnych inwestycji złożyło petycję do Władz Miasta Ruda Śląska o podjęcie działań, które uniemożliwią powstanie tego zakładu w odległości ok. 500 metrów od w/w dzielnic.

Poniżej zamieszczamy treść petycji, listę do zbierania przez Was podpisów osób które sprzeciwiają się tej inwestycji, a także link do składania podpisu pod petycją przez internet. Ponadto możecie pobierać z naszej strony plakaty/ulotki, które prosimy rozpropagować wśród sąsiadów i znajomych na w/w osiedlach w celu poinformowania mieszkańców o planowanej inwestycji.

Proszę też pamiętać że każdy podpis ma znaczenie – każdy głos sprzeciwu daje nam większe możliwości. Dla osób zainteresowanych dokumentacją złożoną przez inwestora udostępniamy raport oddziaływania na środowisko, który został złożony w Urzędzie Miasta Ruda Śląska przez inwestora i na jego podstawie zostanie wydana zgoda bądź decyzja odmowna. Prosimy też o wsparcie i zapoznanie się z tematem naszych sympatyków !

Petycja przeciwko spalarni

Plakat informujacy o spalarni

Lista do zbierania podpisow

Program BBC o spalarniach przetłumaczony na polski

0

Opublikował | Znajduje się w A co w innych miastach? | Dnia 09-12-2010

Tagi: , , , ,

W zeszłym tygodniu obiecaliśmy, że przetłumaczymy materiał na temat splalarni śmieci w Wielkiej Brytanii i oto on.

Program wyemitowany 1 grudnia na antenie angielskiego BBC, pokazuje w demaskatorski sposób postępowanie i argumenty lobbystów spalarniowych. Ciekawe jest to, że zarówno w Wielkiej Brytanii jak i w Polsce używają tych samych argumentów. Jest jedna różnica – w Anglii tamtejsze samorządy nie dają się nabrać na tanie chwyty i po koleji odrzucają projekty budowy nowych spalarni śmieci, na rzecz zwiększenia nacisku na recykling i odzysk odpadów. W Polsce widocznie nasi urzędnicy wolą grzecznie słuchać co im proponują firmy produkujące spalarnie śmieci.

Zapraszam (ponownie) do obejrzenia materiału, już z polskimi napisami.

 

Światowy Dzień Protestu Przeciwko Spalarniom Śmieci

0

Opublikował | Znajduje się w Jak działamy | Dnia 24-11-2010

Tagi: , , ,

Światowy Dzień Protestu Przeciwko Spalarniom Śmieci

1 grudnia 2010 roku na całym świecie obchodzony będzie Światowy Dzień Protestu Przeciwko Spalarniom Śmieci. Wydarzenie to organizowane jest przez Globalny Sojusz Alternatyw dla Spalarni Śmieci GAIA, którego jesteśmy od niedawna członkami. Obchody dnia przeciwników spalarni śmieci odbędą się już po raz dziewiąty.

Czytaj całość artykułu »

Co społeczeństwo myśli o budowie spalarni

4

Opublikował | Znajduje się w Informacje w mediach | Dnia 27-10-2010

Tagi: , , ,

Od ponad miesiąca trwa sonda na łamach portalu RudaŚląska.com.pl dotycząca budowy spalarni śmieci w Rudzie Śląskiej. Wcześniej nie publikowaliśmy informacji o tym, aby nie wpływać na wyniki tej sondy. Od dłuższego czasu jednak wynik się ustabilizował. Dlatego dzisiaj postanowiliśmy pokazać wam jak się ma sprawa „naszej” spalarni wśród opinii publicznej.

Czy zgadzasz się na budowę spalarni śmieci w Rudzie Śląskiej?

Czytaj całość artykułu »