Prezydent wysyła mieszkańców do Wiednia, a ja zapraszam do Płocka

0

Opublikował | Znajduje się w A co w innych miastach? | Dnia 05-07-2010

Tagi: , , ,

Osiedlowe pawilony na śmieci lepsze od spalarni! 

Inżynier Andrzej Bartoszkiewicz, stworzył system Eko Ab.  

 

Główną istotą projektu jest zastąpienie obecnych osiedlowych kontenerów na śmieci specjalnymi pawilonami. Będą w nich ulokowani pracownicy, odbierający od mieszkańców odpady, a następnie sortujący je po raz kolejny. Takie pawilony miałyby zostać rozmieszczone w każdym większym skupisku mieszkańców.  

System Eko Ab zakłada, że mieszkańcy wstępnie dzielą swoje odpady na trzy grupy: 

– surowce wtórne i niebezpieczne,
– odpady organiczne, 
– odpady higieniczne.

Czytaj całość artykułu »

Nasza pierwsza akcja w terenie

2

Opublikował | Znajduje się w Jak działamy | Dnia 21-06-2010

Tagi: , , ,

W dniu 19.06.2010 r. w godzinach 14.00 – 21.00 w Rudzie Śląskiej przy  kościele pw. Św. Piusa X odbył się „Festyn Dzielnicowo – Parafialny”. Jej głównymi organizatorami byli ks. Proboszcz Krzysztof Sitek oraz Prezydent Miasta Rudy Śląskiej pan Andrzej Stania.

Czytaj całość artykułu »

Proponujemy alternatywę – wzór do naśladowania, tańszy, ekologiczny i z daleka od zabudowań

7

Opublikował | Znajduje się w A co w innych miastach? | Dnia 20-06-2010

Tagi: , , ,

Komisja Europejska przyznała samorządowi Radomia dotację na realizację projektu kompleksowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, co przyczynia się do zmniejszenia różnic gospodarczych i społecznych pomiędzy obywatelami Unii. Jednocześnie członkowie komisji uznali ekologiczny program Radomia za najlepszy w Polsce, doceniając tym samym ogromny wkład ludzi przygotowujących projekt i kompletujących dokumentację.

Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych został oficjalnie otwarty, poświęcony i zwiedzony przez tłumy gości.

Czytaj całość artykułu »

Obalamy mity i argumenty przekazane na spotkaniu konsultacyjnym 25.05.2010 r.

0

Opublikował | Znajduje się w Spotkania z władzami | Dnia 02-06-2010

Tagi: , , ,

Nie chcemy spalarni!

WIEDEŃ – Spalarnia jak dzieło sztuki „Najsłynniejszą spalarnią śmieci jest ta, stojąca w centrum Wiednia. Wszystko za sprawą jej awangardowego wyglądu, autorstwa Friedenseicha Hundertwassera. Związany z „zielonymi” architekt był przeciwnikiem takich instalacji i gdy w roku 1987 stojąca w wiedeńskiej dzielnicy Spittelau spalarnia spłonęła był jednym z tych, którzy powiedzieli stanowcze „nie” planom jej odbudowy. Władzom Wiednia udało się nie tylko przekonać artystę, iż nowy zakład po zastosowaniu najnowszych technologii do neutralizowania dioksyn będzie nieszkodliwy dla środowiska, ale i skłonić do współpracy przy tej inwestycji. W efekcie fasada spalarni przyozdobiona jest kolorową mozaiką, wylot komina skrywa pozłacana kula, a na dachu leży olbrzymia „czapka” – „podpis” Hundertwassera.” Agnieszka Widera –DZIENNIK ZACHODNI

  • O zastosowaniu technologii spalarni wiedeńskiej nie mamy co marzyć, pokazały to już pierwsze projekty spalarni bydgoskiej. Tamtejsza społeczność była oprowadzana po niemieckich spalarniach, gdzie choćby sam komin spalarni miał 170 m wysokości, a w bydgoskim projekcie uwzględniono wysokość komina na 40 m.
  • Ponadto władze Wiednia, aby pokazać mieszkańcom, iż spalarnia nie szkodzi, zamieszkały w jej obrębie. Pytamy, czy władze Rudy Śląskiej uczynią to samo?
  • Od ponad 5 lat w unii europejskiej nie buduje się spalarni w centrum miast, a zdecydowanie w odległości min. 10 km od gospodarstw domowych. Dlaczego? Bowiem poza samą ich szkodliwością powstają inne zagrożenia, jak pożary, które miały miejsce choćby w zeszłym roku w Spalarni Iserlohn koło Dortmundu, 27.01.2009  i TERMIZO w czeskim Libercu w dniu 18.04.2009r. 

Czytaj całość artykułu »