600 mln na spalarnię wyrzucono do kosza

0

Opublikował | Znajduje się w Informacje w mediach | Dnia 23-05-2011

Tagi: , , , , ,

Spalarnia śmieci - pieniądze wyrzucone do śmietnika

Prezydenci miast aglomeracji śląsko – zagłębiowskiej z pełną premedytacją wyrzucili do kosza 600 milionów złotych dotacji na budowę spalarni śmieci. Przyznali się do tego dopiero jednak przy okazji Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Wcześniej zabrakło im odwagi.

Kiedy jesienią ubiegłego roku ważyły się losy pieniędzy na tą , kluczową dla regionu inwestycję prezydent Katowic Piotr Uszok (ówczesny szef Górnośląskiego Związku Metropolitalnego) jak ognia unikał rozmów na ten temat, zaś rzecznik GZM-u przekonywał, że winę za spóźnienie w przygotowaniu wniosku o dotację ponoszą zewnętrzne firmy, które zgubiły część dokumentów. Dziś okazuje się, że prawda była zupełnie inna. W klarowny sposób wyjaśnił to nie kto inny jak… prezydent Uszok.

Czytaj całość artykułu »

GZM miał 2,5 roku na złożenie dokumentacji

0

Opublikował | Znajduje się w Informacje w mediach | Dnia 03-11-2010

Tagi: , , , ,

Spalarnia w Rudzie Śląskiej na łasce urzędników z Warszawy – taki artykuł możemy dzisiaj przeczytać w Dzienniku Zachodnim.

Czy dostaniemy unijną dotację – prawie 600 mln zł – na budowę spalarni śmieci w Rudzie Śląskiej zależy tylko od dobrej woli urzędników z Ministerstwa Środowiska.

To dlatego, że odpowiedzialny za inwestycję Górnośląski Związek Metropolitalny nie dostarczył w terminie decyzji środowiskowej. Prośba o dodatkowy czas na uzupełnienie dokumentacji dotarła już wprawdzie do Warszawy, ale…

Czytaj całość artykułu »

Spalarni nie będzie?

13

Opublikował | Znajduje się w Informacje w mediach | Dnia 22-10-2010

Tagi: , , , ,

Dzisiaj ukazał się artykuł w Dzienniku Zachodnim informujący, że Górnośląski Związek Metropolitalny nie zdąży w kolejnym już trzecim terminie złożyć kompletnej dokumentacji dla spalarni śmieci, która miałaby powstać w Rudzie Śląskiej.

Prawie sześćset milionów złotych – taką kwotę odrzucają miasta aglomeracji górnośląskiej. Odłożone na budowę spalarni w Rudzie Śląskiej unijne pieniądze wrócą do kasy resortu rozwoju regionalnego, by skorzystali z nich samorządowcy z drugiego końca Polski.

Gdy rok temu alarmowaliśmy o możliwości takiego scenariusza, przedstawiciele Górnośląskiego Związku Metropolitalnego (który pilotuje budowę spalarni) przekonywali, że uprawiamy czarnowidztwo. Teraz okazuje się, że mieliśmy rację. Do 30 października GZM ma dostarczyć decyzję środowiskową inwestycji na biurko szefowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To właśnie ta instytucja ocenia projekt pod względem formalnym. Latem dała mu „zielone światło”, ale pod warunkiem, że do końca października Związek uzupełni brakującą dokumentację. Dziś prezes Funduszu Gabriela Lenartowicz mówi wprost:

– Spełnienie tego terminu jest niewykonalne. Powiadomiliśmy już o tym Ministerstwo Środowiska – wyjaśnia Lenartowicz.

Czytaj całość artykułu »

Spalarnia śmieci nie dla Śląska? w Dzienniku Zachodnim

1

Opublikował | Znajduje się w Informacje w mediach | Dnia 17-08-2010

Tagi: , , , , ,

Mieszkańcy Rudy Śląskiej i Zabrza nie chcą spalarni.

Nie wykluczają, że o swoje będą walczyć przed sądem.

Pożar w czeskiej spalarni śmieci w Libercu

Pożar w czeskiej spalarni śmieci w Libercu

Najnowocześniejsza w województwie śląskim spalarnia śmieci może nie powstać. Protestujący przeciwko inwestycji mieszkańcy Rudy Śląskiej zapowiadają, iż jeśli poprawiany obecnie raport oddziaływania na środowisko będzie równie niejasny jak oryginał, nie zawahają się wstąpić na drogę sądową. A to może być koniec całego projektu. Pilotujący go Górnośląski Związek Metropolitalny ma bowiem do 30 października czas na zdobycie decyzji środowiskowej. Jakiekolwiek potyczki sądowe sprawią, że dotrzymanie tego terminu stanie się nierealne.

Czytaj całość artykułu »

Brak chęci informowania społeczeństwa – sprostowanie do artykułu z Dziennika Zachodniego

13

Opublikował | Znajduje się w Informacje w mediach | Dnia 18-06-2010

Tagi: , , ,

Po pierwsze Mieszkańcy Rudy Śląskiej w dniu 25.05.2010 r., pokazali, że emocjonują się i to bardzo powstaniem spalarni śmieci, co też było opisane w Wiadomościach Rudzkich.

Faktycznie nie zabrakło przedstawicieli Knurowa, którzy przewodniczyli rozprawie, ale zdecydowanie zabrakło Radnych Rudy Śląskiej, a ci którzy przybyli nie włączyli się do rozprawy, bo 2 głosów Radnych nie można uznać jako czynny udział w dyskusji SAMORZĄDU RUDZKIEGO!! Radni, jak widać nie są zainteresowani tą inwestycją, podjęli uchwałę i już! Nie prowadzą konsultacji społecznych, nie przeprowadzają lokalnie kampanii informacyjnej, nie piszą Interpelacji w tak ważnej kwestii! Ważniejsze są dla nich kostki brukowe, kratki ściekowe, ale już nie Zakład Utylizacji Odpadów, największy jaki ma powstać w Polsce.

Ta grupka społeczna o której jest mowa, wykazała, iż z własnej inicjatywy w 4 dni zebrali 564 podpisy od mieszkańców, którzy wyrazili stanowczy sprzeciw przeciwko lokalizacji budowy. Właśnie ta grupka mieszkańców poinformowała Prezydenta Miasta Knurowa, że z premedytacją nie podjęła działań informacyjnych społeczeństwo, żeby wykazać, iż tylko dzięki inicjatywie zaledwie 6 mieszkańców osiedla Ruda Południowa na spotkanie 25.05.2010 r., przybyło 120 osób, które w sposób jasny i wyraźny przekazały swoje stanowisko. Bo gdyby nie ta grupka społeczna, konsultacje te zakończyłyby się fiaskiem i porażką GZM i UM. Jednakże nie dlatego, że mieszkańców Rudy Śląskiej i Zabrza nie interesuje ten tak ważny problem, ale właśnie dlatego, że GZM oraz Magistrat pomimo próśb i apeli – nie zamierza i nie będzie przeprowadzał na terenie tych miast kampanii informacyjnej, gdyż zgodnie z procedurą wystarczające jest wywieszenie ogłoszeń na tablicach informacyjnych przy UM i na stronie BIP UM i GZM.

Czytaj całość artykułu »