Obalamy mity i argumenty przekazane na spotkaniu konsultacyjnym 25.05.2010 r.

0

Opublikował | Znajduje się w Spotkania z władzami | Dnia 02-06-2010

Tagi: , , ,

Nie chcemy spalarni!

WIEDEŃ – Spalarnia jak dzieło sztuki „Najsłynniejszą spalarnią śmieci jest ta, stojąca w centrum Wiednia. Wszystko za sprawą jej awangardowego wyglądu, autorstwa Friedenseicha Hundertwassera. Związany z „zielonymi” architekt był przeciwnikiem takich instalacji i gdy w roku 1987 stojąca w wiedeńskiej dzielnicy Spittelau spalarnia spłonęła był jednym z tych, którzy powiedzieli stanowcze „nie” planom jej odbudowy. Władzom Wiednia udało się nie tylko przekonać artystę, iż nowy zakład po zastosowaniu najnowszych technologii do neutralizowania dioksyn będzie nieszkodliwy dla środowiska, ale i skłonić do współpracy przy tej inwestycji. W efekcie fasada spalarni przyozdobiona jest kolorową mozaiką, wylot komina skrywa pozłacana kula, a na dachu leży olbrzymia „czapka” – „podpis” Hundertwassera.” Agnieszka Widera –DZIENNIK ZACHODNI

  • O zastosowaniu technologii spalarni wiedeńskiej nie mamy co marzyć, pokazały to już pierwsze projekty spalarni bydgoskiej. Tamtejsza społeczność była oprowadzana po niemieckich spalarniach, gdzie choćby sam komin spalarni miał 170 m wysokości, a w bydgoskim projekcie uwzględniono wysokość komina na 40 m.
  • Ponadto władze Wiednia, aby pokazać mieszkańcom, iż spalarnia nie szkodzi, zamieszkały w jej obrębie. Pytamy, czy władze Rudy Śląskiej uczynią to samo?
  • Od ponad 5 lat w unii europejskiej nie buduje się spalarni w centrum miast, a zdecydowanie w odległości min. 10 km od gospodarstw domowych. Dlaczego? Bowiem poza samą ich szkodliwością powstają inne zagrożenia, jak pożary, które miały miejsce choćby w zeszłym roku w Spalarni Iserlohn koło Dortmundu, 27.01.2009  i TERMIZO w czeskim Libercu w dniu 18.04.2009r. 

Czytaj całość artykułu »