Podyskutujmy o klimacie! Powiatowa debata klimatyczna

0

Opublikował | Znajduje się w Jak działamy | Dnia 15-11-2012

Tagi: , ,

Podyskutujmy o klimacie

Podyskutujmy o klimacie! – to hasło, pod którym w Urzędzie Miasta Ruda Śląska 22 listopada 2012 roku odbędzie się powiatowa debata klimatyczna. Ruda Śląska w odpowiedzi na interpelację Radnej Anny Łukaszczyk przystąpiła do programu Dobry Klimat dla Powiatów.

Zmiany jakie zachodzą w naszym klimacie, w dużej mierze spowodowane są przez człowieka, poprzez zwiększanie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Jeżeli mowa o województwie śląskim występują tu największe w Polsce przekroczenia standardów jakości powietrza, dlatego też, powinniśmy wspierać każde działania zmierzające do polepszenia warunków naszego życia.

Wspólnie z ekspertami z Instytutu na rzecz Ekorozwoju będziemy debatować na temat „sposobów” na ograniczenie emisji dwutlenku węgla w powiecie – informuje Radna Anna Łukaszczyk.

W ramach projektu Dobry Klimat dla Powiatów chcemy zachęcić mieszkańców nie do narzekań na klimat, ale do konstruktywnej dyskusji o tym jak się do jego zmian adaptować. Co robić w powiecie, aby ograniczyć emisję CO2 i jednocześnie oszczędzić pieniądze, aby zamiast na ogrzewanie przeznaczyć je np.: na przybory szkolne dla dzieci lub dodatkowe świadczenia lekarskie. Chcemy też zwrócić uwagę na fakt wyczerpywania się surowców naturalnych i w związku z tym wzrost ich cen. Naszym przykładem dobrych praktyk na rzecz ochrony klimatu w powiatach są rozwiązania przyjęte w Kornwalii, jednego z biedniejszych regionów Wielkiej Brytanii. Tam rozwiązania i działania pro klimatyczne przyczyniły się, z jednej strony, do poprawy życia i zdrowia wielu mieszkańców, a z drugiej strony do dużych oszczędności w budżecie regionu – wyjaśnia Wojciech Szymalski koordynator projektu Dobry klimat dla Powiatów.

Podczas debat uczestnicy zastanowią się nad uwarunkowaniami dla rozwoju gospodarki regionu, jakie wynikają ze zmian klimatu oraz adaptacji do nich. Celem debaty będzie dyskusja na temat rozwoju gospodarczego powiatu do 2030 roku, biorąc pod uwagę zmieniające się uwarunkowania klimatyczne.

Podjęta zostanie dyskusja na temat tego, jak powinna wyglądać przyszłość powiatu w związku z ryzykiem zmiany klimatu. Czy powiat może stać się samowystarczalny energetycznie i czysty ekologicznie? Jak powiat może zaadaptować się do nowych warunków klimatycznych?

Debata organizowana jest przez Instytut na rzecz Ekorozwoju i Związek Powiatów Polskich pod patronatem Prezydent Miasta Rudy Śląskiej – Grażynę Dziedzic.

 

Kiełbasa przedwyborcza Prezydenta Andrzeja Stani

0

Opublikował | Znajduje się w Spotkania z władzami | Dnia 30-11-2010

Tagi: , , , , , ,

Debata prezydencka w pierwszej turze wyborów pokazała nam, co aktualny Prezydent jest w stanie obiecać, aby tylko uzyskać poparcie. 17 listopada usłyszeliśmy od Prezydenta Andrzeja Stani, że nie będzie spalarni bez zgody społeczeństwa. Zapewnienia te jednak w żaden sposób nie odnoszą się do trwającej w tej sprawie od dwóch lat procedury.

Prace nad przygotowaniem dokumentacji dla Zakładu Termicznej Utylizacji Odpadów Komunalnych rozpoczęto ponad dwa lata temu. W październiku 2008 zawarto porozumienie pomiędzy Górnośląskim Związkiem Metropolitalnym i Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W porozumieniu tym wyznaczono datę zakończenia prac nad dokumentacją i zarazem ostateczny termin złożenia wniosku o dofinansowanie dla spalarni śmieci, który miał przypaść na 31 marca 2010 r.

Jednakże okres ten okazał się niewystarczający. Lakonicznie tłumacząc się zagubieniem korespondencji GZM wnosił dwukrotnie o przedłużenie terminu. Ostatecznie kompletną dokumentację miał złożyć do 31 października. Do tego dnia jednak nie uzyskano decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych dla planowanej spalarni śmieci, najważniejszego dokumentu, od którego zależało otrzymanie 600 milionów złotych dotacji z Unii Europejskiej. Oznacza to, że szansa na całość dotacji dla GZM, który działa pod przewodnictwem Andrzeja Stani praktycznie została zaprzepaszczona.

Czytaj całość artykułu »

Wideo z debaty „Spalarnia śmieci – szansą czy zagrożeniem?”

0

Opublikował | Znajduje się w Jak działamy | Dnia 09-09-2010

Tagi: , , , ,

W dniu 31 sierpnia b.r., w Urzędzie Miasta Ruda Śląska odbyła się debata poświęcona spalarni śmieci, którą Władze Miasta oraz Górnośląski Związek Metropolitalny planują wybudować w naszym mieście.

W debacie wzięli udział:

  • Anna Łukaszczyk – przedstawiciel mieszkańców przeciwnych budowie spalarni
  • Tomasz Wolny – Prezes Stowarzyszenia Technologii Ekologicznych Silesia
  • Zbigniew Domżalski – Radny
  • Henryk Piórkowski – Radny
  • Paweł Wieczorek – Prezes Metropolitalnego Przedsiębiorstwa Eko-Energetycznego
  • Andrzej Stania – Prezydent Miasta Ruda Śląska, Przewodniczący Górnośląskiego Związku Metropolitalnego oraz Członek Rady Nadzorczej Metropolitalnego Przedsiębiorstwa Eko-Energetycznego

Sala posiedzeń Rady Miasta, gdzie odbyła się debata, szczelnie wypełniona została mieszkańcami zainteresowanymi tematem spalarni.

Czytaj całość artykułu »

Kto się boi rudzkiej megaspalarni?

1

Opublikował | Znajduje się w Jak działamy | Dnia 02-09-2010

Tagi: , , , ,

Gdyby przyjąć, że kilkadziesiąt osób, które wczoraj przyszły do sali sesyjnej rudzkiego magistratu stanowią reprezentatywną próbkę społeczności tego miasta, to wniosek mógłby być tylko jeden: rudzianie nie chcą u siebie spalarni śmieci. W podsumowującym debatę między zwolennikami a przeciwnikami tego pomysłu głosowaniu zaledwie dziewięć osób dało swą zgodę na przeprowadzenie inwestycji. Przeciwnego zdania było 26 widzów.

Debata na temat spalarni w Rudzie Śląskiej

Czytaj całość artykułu »

Debata: spalarnia śmieci szansą czy zagrożeniem już 31 sierpnia

2

Opublikował | Znajduje się w Jak działamy | Dnia 23-08-2010

Tagi: , ,

Ruda Śląska - debata na temat spalarni śmieci 

Czytaj całość artykułu »