Nieudane inwestycje w Rudzie Śląskiej

1

Opublikował | Znajduje się w Zagrożenia | Dnia 21-06-2010

Tagi: , , ,

Wspaniały projekt, supernowoczesna technologia i wysokie normy bezpieczeństwa to atuty spalarni śmieci.

Problem w tym, że taka właśnie ma być zbudowana. A wykonawstwo i kierowanie inwestycjami w Rudzie tego nie gwarantują. ISPA. Największa jak dotąd inwestycja w mieście ciągnie się ponad 9 lat. Powinna być zakończona w 2006. Dziesiątki małych przekrętów, ciche zmiany projektów i głośne wywalanie głównych wykonawców. Do tego kilka unieważnionych przetargów. Po cichu kolektor sanitarny staje się ogólnospławnym, a ścieki nie trafiają w całości do oczyszczalni. O zamianach materiałów (na te gorsze) nie muszę wspominać. Mało? Warto zauważyć, że inwestycja dofinansowywana przez Unię i wszyscy drżą czy urzędnicy Unii oprą się na sfałszowanej dokumentacji czy pójdą w teren zobaczyć. Czy pisać o OTTI? 7 lat, miliony utopione w błoto, zerwane dwie umowy z partnerami, którym wypłaciliśmy odszkodowania. Basen na Orzegowie czy setki małych (świątki przyuliczne) inwestycji nieudanych, pomimo wspaniałych projektów. W mieście jest przepaść pomiędzy pomysłami a wykonawstwem. I to widzimy na każdej ulicy.

[Czytałeś już o alternatywach dla spalarni? Proponujemy alternatywę – wzór do naśladowania, tańszy, ekologiczny i z daleka od zabudowań]

Kto więc z tych ZA, zagwarantuje, że spalarnia będzie zbudowana zgodnie z projektem w wyznaczonym czasie zgodnie z normami?

Szukałem takich co byli ZA aby się założyli o dużą kasę. Nikt nie był zainteresowany.

I to jest jeden główny powód. Ale są i inne.

Miasto Ruda Śląska od 15 lat ma nadmiar produkcji ciepła. Elektrownia Halemba stała by dużo lepiej gdyby mogła sprzedawać ciepło. 15 lat temu był pomysł „grubej rury” czyli połączenia Halemby z Bykowiną . Miasto nie chciało. W 2002 roku prezydent wstrzymał w mieście wszystkie inwestycje uciepłownienia budynków i dzielnic. Efekt, my ciepła nie potrzebujemy nawet w zimie. Obietnice taniego ciepła są dokładnie takie same jak tania woda i ścieki po uruchomieniu ISPY. Jesteśmy najdroższym miastem pod tym względem.

Co z tym ciepłem? Wypuszczanie go w atmosferę jest szkodliwe , to wiemy wszyscy. Magazynować nie ma jak. Nawet jak część ciepła wykorzystamy w zimie to co z resztą roku.

Pracownicy – otwarcie spalarni pociągnie za sobą zwalnianie, a w konsekwencji zamknięcie CarboEnergii. Setki osób stracą pracę, a ile ma być tych miejsc? 40?

Nie lekceważyłbym transportu. Dwie drogi północ – południe są faktycznie w różnych miejscach zakorkowane. Brak jakichkolwiek planów rozładowania tego problemu. Wprowadzenie na tym odcinku dodatkowych dziesiątek ciężarówek to katastrofa. Życzę popierającm spalarnię aby kilka razy dziennie musieli przejechać ul. 1 Maja.

Generalnie mogę mieszkać przy spalarni w Wiedniu czy innym mieście w Niemczech. Proszę jednak zrozumieć, że tak jak remont ulicy w Niemczech jest zupełnie czym innym niż remont ulicy w Rudzie Śląskiej tak te dwie spalarnie się będą różnić. Tam to będzie spalarnia bezpieczna a u nas ISPA połączona z OTTI i basenem na Orzegowie.

Pokażcie udaną inwestycję w ostatnich 10 latach. Takiej gdzie zrobiono by cokolwiek zgodnie z projektem, w terminie, bez afery i na dodatek przynosiłoby to dochód?

Komentarze (1)

Szkoda ze forumowcy i autorzy nie podajecie swych
namiarow – bo jesli mamy dzialac wspolnie to winnismy sie znac, choc mailowo …

Powtarzam i tu swoj glos w dyskusji…

Spalanie i owszem, ale dlaczego tylko ta metoda sie wszyscy zachlystuja !!! ???

Dlaczego nie Zintegrowany System Gospodarki Odpadami oparty na rozsadnym
stosowaniu roznych technologii – celem racjonalnej segregacji, odzysku
energii z odpadow w posatci gazu, energii elektrycznej czy biopaliw jak i
wysokokalorycznych nawozow.

Sa Firmy jak BioCrudetechnology ktore sfinansuja tego typu dzialania nawet w 100 % – bez Unijnych
dodatkow Instalacje tzw Zintegrowanej Gospodarkli Odpadami , tyle ze musza
miec gwarancje ze przez 30 lat nikt im nie bedzie przeszkadzal w biznesie –
dlatego raczej pracuja w Chinach, Indiach czy w Afryce. Firma ta oprocz tego
ze likwiduja kwestie smieci to dostarczaja na rynek energie pozyskana z
przerobki smieci w postaci gazu, elektryki czy biopaliw a dodatkowo daja
wysokokaloryczny nawoz.

Zasadnicza kwestia to odpowiedni strumien odpadow. I tu trzeba sie zebrac w
Zwiazki Odpadow !!! by uzyskac 600 – 2000 To / dobe – a jak widac np. Krakow ma
ten strumien ok. 997 To / dobe i wystarczyu dla spalarni i dla racjonalnej gospodarki gdzie mozna bedzie wykorzystac w ciagu technologicznym osady z oczyszczalni, odpady przemyslu spozywczego itd, a nawet osady denne np z Jeziora Rozanowskigo czy Czchowskiego w ramach ich rekultywacji.

Wystarczy nam przeslac ankiete z morfologia odpadow, a my sie ustosunkujemy co i jak mozemy zaproponowac

Tyle ze Wladze (??!!) Miasta sa gluche na maile i informacje „zapatrzone” w spalarnie ktora im zaproponowano a zafunduja ja sobie z nakladow mieszkancow
– budzc sie z piec lat w koszmarnym snie nieudanej inwestycji. Bo przeciez ci co sprzedaja spalarnie, ja po prostu sprzedaja nie inetersuja sie co bedzie sie z nia dalej dzialo. Zas jesli Firma bierze na siebie ciezar Inwestycji to musi zadbac by sie ona splacila !!!! i tu lezy cala roznica. Tyle ze za piec lat juz bedzie inna ekipa w miescie i u wladzy i polka zacznie sie na nowo, oczywiscie finansowna przez kieszenie mieszkancow !!!

Ludzie obudzcie sie !!!

Proponuje kontakt – KZISGO
032 209 44 56
0600 209 893

[email protected]