Mieszkańcy po raz kolejny zostali oszukani

0

Opublikował | Znajduje się w A co w innych miastach? | Dnia 11-07-2010

Tagi: , , ,

W Dąbrowie Górniczej nie będzie Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów, który ma powstać na terenie miast wchodzących w skład Górnośląskiego Związku Metropolitalnego do 2015 r. Lokalizacja na terenie Miejskiego Zakładu Przetwarzania Odpadów Komunalnych Lipówka II przegrała z Rudą Śląską. To właśnie tam, przy ul. Szyb Walenty, będzie budowana spalarnia dla wszystkich miast regionu.

[ Czy czytałeś już: Prezydent wysyła mieszkańców do Wiednia, a ja zapraszam do Płocka ? ]

Rywalizacja pomiędzy Lipówką II i terenem pogórniczym w Rudzie Śląskiej trwała do samego końca, zwłaszcza, że nie było wiadomo, czy GZM zdecyduje się na projekt jednej spalarni, czy może dwóch. Po analizie ekspertów lokalizacja przy ul. Szyb Walenty w Rudzie Śląskiej uzyskała 51 pkt (7 ocen bardzo dobrych i 14 dobrych), a dąbrowska 44 pkt (3 oceny bardzo dobre i 15 dobrych). Za Rudą Śląską przemawiała m.in. bliskość Drogowej Trasy Średnicowej, a za naszym miastem np. obecność wysypiska śmieci, gdzie można byłoby składować produkty poprocesowe i możliwość rozbudowy całej instalacji.

– Ruda Śląska to bardzo dobra lokalizacja dla spalarni śmieci, której wybór poprzedzony był precyzyjnymi analizami prowadzonymi przez specjalistów. W tym przypadku nie możemy mówić o przegranych, ponieważ jest to wygrana całej aglomeracji z korzyścią dla jej mieszkańców i środowiska – podkreśla Bartosz Matylewicz z Urzędu Miejskiego.

Gdyby jednak wybór padł na Dąbrowę, wówczas ogromna inwestycja dawałaby szansę na nowe miejsca pracy oraz przebudowę infrastruktury w Strzemieszycach Małych i inwestycje. Na to m.in. liczyli mieszkańcy. – Trochę szkoda, że tak to się wszystko skończyło, bo i tak mamy uciążliwe sąsiedztwo składowiska odpadów. A tak mogłyby tutaj powstać nowe drogi, chodniki – podkreślają mieszkańcy Strzemieszyc.

Wniosek o dofinansowanie wartej 1,3 mld zł inwestycji trafił do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. GZM liczy na dofinansowanie z Funduszu Spójności w wysokości ok. 900 mln zł. Spalarnia będzie przerabiała do pół miliona ton śmieci rocznie.

Źródło: http://slask.naszemiasto.pl/artykul/485316,spalarni-tu-nie-bedzie,id,t.html

Ja tylko dodam, że na tzw. „Konsultacjach społecznych” do końca mówiono nam o całym SYSTEMIE GOSPODARKI ODPADAMI Z DWOMA SPALARANIAMI  w Dąbrowie Górniczej i w Rudzie Śląskiej.

Nie było mowy, że GZM złoży wniosek TYLKO NA SPALARNIĘ W RUDZIE ŚLĄSKIEJ!!!!!

To są kpiny z mieszkańców obu tych miast!!

Komentarze są wyłączone.