Kto się boi rudzkiej megaspalarni?

1

Opublikował | Znajduje się w Jak działamy | Dnia 02-09-2010

Tagi: , , , ,

Gdyby przyjąć, że kilkadziesiąt osób, które wczoraj przyszły do sali sesyjnej rudzkiego magistratu stanowią reprezentatywną próbkę społeczności tego miasta, to wniosek mógłby być tylko jeden: rudzianie nie chcą u siebie spalarni śmieci. W podsumowującym debatę między zwolennikami a przeciwnikami tego pomysłu głosowaniu zaledwie dziewięć osób dało swą zgodę na przeprowadzenie inwestycji. Przeciwnego zdania było 26 widzów.

Debata na temat spalarni w Rudzie Śląskiej

[Czy czytałeś już: Spalarnia śmieci nie dla Śląska? w Dzienniku Zachodnim ?]

Rozmowa z Anną Łukaszczyk, prezes stowarzyszenia „Rudzianie Razem”

Dlaczego protestujecie przeciwko budowie spalarni?

Bo jej lokalizacja jest kompletnie nietrafiona. Osiemset metrów, które ma dzielić ten zakład od zabudowań to stanowczo za mało. Co będzie, jeśli dojdzie do awarii? Boimy się też hałasu i korków, jakie wywoła kilkaset ciężarówek, które codziennie mają dowozić śmieci do spalarni. Przewidujemy też spadek wartości naszych mieszkań.

od lewej: Anna Łukaszczyk, Tomasz Wolny, Zbigniew Domżalski

Jaką widzicie alternatywę?

Recykling i selektywna zbiórka odpadów. Spalarnie powinny być końcowym etapem systemu gospodarki śmieciami, a widzimy, że w tym przypadku spalarnia będzie raczej jego zasadniczym elementem. Na 700 tysięcy ton śmieci, jakie powstają na terenie aglomeracji palonych ma być 500 tysięcy ton. Jeśli powstanie spalarnia, to nigdy nie doczekamy się porządnego systemu selektywnej zbiórki odpadów.

Co zrobicie, jeśli dziś nie przekonacie drugiej strony do swoich racji?

Będziemy dalej negocjować. Nie może być tak, że miasto czy GZM chce arbitralnie narzucić ludziom jedno rozwiązanie. Nadal liczymy na referendum. Oczekujemy też, że władze miasta, by złagodzić ewentualne negatywne skutki budowy spalarni zaproponują nam jakąś „umowę społeczną”: niższe stawki za ogrzewanie czy rozbudowę infrastruktury osiedlowej.

Mieszkańcy Rudy Śląskiej protestują przeciwko spalarni śmieci

Źródło: Dziennik Zachodni

Komentarze (1)

Witam!
Mieszkam na Rudzue – Nie chcę spalarni – niech se ją w Dąbrowie wybudują – ponoć się tam aż palili do niej.
Zbieram podpisy, dużo ludzi jednak nie daje wiary w powodzenie tej akcji, ale wszyscy się chętnie pod petycją podpisują!!