Konferencja Społeczeństwo Obywatelskie w przeddzień rewolucji odpadowej

4

Opublikował | Znajduje się w Jak działamy | Dnia 27-06-2010

Tagi: , ,

W dniu 26.06.2010 roku, w Urzędzie Miasta Kraków odbyła się konferencja „Społeczeństwo Obywatelskie w przeddzień rewolucji odpadowej”. Konferencja została zorganizowana przez ogólnopolskie porozumienie SERIO, Przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska Rady Miasta Krakowa Włodzimierza Pietrusa oraz Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Józefa Pilch.

Na niniejszej konferencji, nie zabrakło też przedstawicieli z Rudy Śląskiej, która ma w planach aspirować do tytułu „Śmieciowiska dla Śląska”, jednakże nie byli to przedstawiciele z Urzędu Miasta, czy też Radni, bądź też Pani Agnieszka Kominek tak zaangażowana w ekologię, ale właśnie mieszkańcy osiedla Ruda 1, w okolicy którego ma powstać ów ekologiczny cud.

Konferencja Społeczeństwo Obywatelskie w przeddzień rewolucji odpadowej

[Czy czytałeś już: Obrady w sprawie spalarni śmieci ?]

Na konferencji swoje poglądy i opinie na temat powstania spalarni zaprezentowali m.in.:

 • dr Andrzej Duda – Minister w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,
 • prof. dr hab. Bazyli Poskrobko,
 • prof. Dr hab. Inż. Janusz W. Wandrasz,
 • dr inż. Andrzej J. Wandrasz,
 • dr Kazimierz Walasz,
 • prof. Andrzej Waśko,
 • Marcin Libicki – Przewodniczący Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego,
 • dr Joanna Lemańska,
 • Tomasz Wollny,
 • Marcin Szymański,
 • Włodzimierz Pietrus,
 • przedstawiciele Miast: Bydgoszcz, Białystok, Chrzanów, Koszalin, Kraków, Łódź, Olsztyn, Poznań oraz Ruda Śląska.

Jak wynika z przedstawionych opinii przez w/w osoby, spalarnie śmieci, w zaproponowanych w Polsce lokalizacjach nie mają racji bytu i nie są przemyślanymi projektami, które zagwarantują nam rozwiązanie problemu odpadów.

Nikt jednak nie negował istoty i potrzeby spalarni jednakże  wszyscy podkreślali, iż projekty ich powstania muszą być uzasadnione:

 • ekonomicznie,
 • technicznie,
 • ekologicznie.

W propozycjach spalarni dla 12 miast w tym i dla Rudy Śląskiej, właśnie powyższych uzasadnień zabrakło.

Dr Andrzej Duda podkreślał w swojej wypowiedzi, że władze muszą dyskutować ze społeczeństwem – bo warto, a konsultacje społeczne to właśnie jedno z praw obywateli.

Następnie prof. dr hab. Inż. Janusz W. Wandrasz, przypomniał, iż już w 1999 roku po powstaniu dyrektywy unijnej 1999/31/UE wiadomo było, że należy zmienić gospodarkę odpadami, jednakże jak widać w Polsce nie poczyniono wiele w tym zakresie, a teraz straszy się nas obywateli karami, jakie Polska może ponieść.

Prof. dr hab. Inż. Janusz W. Wandrasz, przedstawił inne technologie, które z powodzeniem mogłyby zastąpić spalarnie choćby Technologia HTCW, czy instalacja BOS w Islandii.

Z kolei dr Piontek zauważył, iż faktycznie samorządy mają ambicje by budować spalarnie, ale najwidoczniej, nikt nie myśli co będzie potem, a wystarczy spojrzeć na Warszawę, która na dzień dzisiejszy likwiduje system selektywnej zbiórki odpadów – bo nie ma co palić w spalarni!!

Istotne jest więc, aby władze lokalne zapewniały rynek zbytu dla odpadów. Takie uregulowania powstają w Norwegii czy w Szwecji, w Polsce o tym nadal nikt nie myśli.

Z drugiej strony Niemcy, które przeinwestowały w spalarnie i mają na dzień dzisiejszy problem, bo nie ma co palić.  Dr zauważył również, iż Polsce wystarczy 5 tego typu obiektów i to na kolejne 50 lat. Jednakże, z uwagi na aspekt ekonomiczny i technologiczny właściwym rozwiązaniem wg dr Piontka,  byłoby spalanie wytworzonych przez zakłady obróbki mechanicznej paliw w cementowniach. Plusy takiego rozwiązania to fakt, iż paliwa te byłyby palone w wyższej temperaturze niż w spalarniach, co jest bezpieczniejsze, a ponadto nie powstają niebezpieczne odpady.

Wystąpienie Tomasza Wollnego z kolei otworzyło nam oczy co proponuje się miastu Ruda Śląska, przytaczając cały czas tak piękne spalarnie jak choćby wiedeńska, ta w centrum miasta. Tomasz Wollny podkreślił jednak, że właśnie ta wiedeńska spalarnia nie posiada instalacji do sezonowania żużli, oraz instalacji do zestalania odpadów niebezpiecznych, nie ma też w Wiedniu magazynowania odpadów koło zakładu, a wszystkie te instalacje miałyby zgodnie z projektem być w Rudzie Śląskiej!!

Po wszystkich wystąpieniach i ich analizie nasuwa się pytanie, dlaczego w Rudzie Śląskiej w sposób agresywny usiłuje się przeforsować spalarnię na 500 000 ton odpadów ze wszystkimi chyba możliwymi uciążliwymi instalacjami, jeżeli wiadomo, że tak duża spalarnia w perspektywie czasu okaże się nierentowna i może przynieść miastu jedynie straty. Ponadto z przekazu GZM, Miasta Ruda Śląska, Kościoła, rudzkiej organizacji ekologicznej jak i prasy wynika, że jest to jedyne słuszne rozwiązanie ??!!!

Na to pytanie również postaram się odpowiedzieć w kolejnym artykule i powiem już teraz, że sama jestem zaskoczona z jakim zjawiskiem w Polsce przyszło nam się spotkać.

Komentarze 4 komentarze

Witam, a był też Szczecin…
Pozdrawiam
A

No i oczywiście >>> SZCZECIN <<< !!!
Pozdrawiam

Spalanie i owszem, ale dlaczego tylko ta metoda sie wszyscy zachlystuja !!! ???

Dlaczego nie Zintegrowany System Gospodarki Odpadami oparty na rozsadnym
stosowaniu roznych technologii – celem racjonalnej segregacji, odzysku
energii z odpadow w posatci gazu, energii elektrycznej czy biopaliw jak i
wysokokalorycznych nawozow.

Sa Firmy jak BioCrudetechnology ktore sfinansuja tego typu dzialania nawet w 100 % – bez Unijnych
dodatkow Instalacje tzw Zintegrowanej Gospodarkli Odpadami , tyle ze musza
miec gwarancje ze przez 30 lat nikt im nie bedzie przeszkadzal w biznesie –
dlatego raczej pracuja w Chinach, Indiach czy w Afryce. Firma ta oprocz tego
ze likwiduja kwestie smieci to dostarczaja na rynek energie pozyskana z
przerobki smieci w postaci gazu, elektryki czy biopaliw a dodatkowo daja
wysokokaloryczny nawoz.

Zasadnicza kwestia to odpowiedni strumien odpadow. I tu trzeba sie zebrac w
Zwiazki Odpadow !!! by uzyskac 600 – 2000 To / dobe – a jak widac np. Krakow ma
ten strumien ok. 997 To / dobe i wystarczy dla spalarni i dla racjonalnej gospodarki typu ZKSGO gdzie mozna bedzie wykorzystac w ciagu technologicznym osady z oczyszczalni, odpady przemyslu spozywczego itd, a nawet osady denne np z Jeziora Rozanowskigo czy Czchowskiego w ramach ich rekultywacji.

Wystarczy nam przeslac ankiete z morfologia odpadow, a my sie ustosunkujemy co i jak mozemy zaproponowac

Tyle ze Wladze (??!!) Miasta sa gluche na maile i informacje “zapatrzone” w spalarnie ktora im zaproponowano a zafunduja ja sobie z nakladow mieszkancow
– budzc sie z piec lat w koszmarnym snie nieudanej inwestycji. Bo przeciez ci co sprzedaja spalarnie, ja po prostu sprzedaja nie inetersuja sie co bedzie sie z nia dalej dzialo. Zas jesli Firma bierze na siebie ciezar Inwestycji to musi zadbac by sie ona splacila !!!! i tu lezy cala roznica. Tyle ze za piec lat juz bedzie inna ekipa w miescie i u wladzy i polka zacznie sie na nowo, oczywiscie finansowna przez kieszenie mieszkancow !!!

Ludzie obudzcie sie !!!

Proponuje kontakt – KZISGO
032 209 44 56
0600 209 893

[email protected]

Witam ciekawa wypowiedź, na pewno mieszkańcy Rudy Śląskiej będą chcieli poznać ofertę w/w firmy, jednakże proszę o wyjaśnienie co wg. Pana oznacza, że firma, którą Pan promuje MUSI MIEĆ:
” gwarancje ze przez 30 lat nikt im nie bedzie przeszkadzal w biznesie” ??
Mam nadzieję, że pod tym pojęciem nie kryje się brak możliwości kontroli firmy od strony ekonomicznej, technologicznej czy też ekologicznej, bo takie nasuwają mi się pierwsze skojarzenia.
Czy składali Państwo oficjalnie ofertę na zorganizowanie gospodarki odpadami?