GZM Organizuje WYCIECZKĘ do Wiednia

3

Opublikował | Znajduje się w Spotkania z władzami | Dnia 14-10-2010

Tagi: , , , ,

GZM Organizuje WYCIECZKĘ do Wiednia  GZM Organizuje WYCIECZKĘ do Wiednia

W dniach 18-20 październik odbędzie się wyjazd do spalarni śmieci MVA Pfaffenau w Wiedniu organizaowany przez Górnośląski Związek Metropolitalny. W trzydniowej wycieczce weźmie udział 45 osób, a w punktach programu są m.in. Zwiedzanie spalarni śmieci (około 2 godziny), przejazd autokarem do centrum Wiednia, przejazd wzdłuż głównej arterii miasta – Ringu, przy której zlokalizowane są najważniejsze zabytki, m.in: Opera, Hofburg, Parlament, Ratusz, Kościół Wotywny, spacer po zabytkowym centrum połączony z czasem wolnym.

Należy dodać, iż organizatorzy zadbali o wycieczkowiczów – zakwaterowanie w czterogwiazdkowym hotelu Arnia, przejazd autokarem klasy VIP (WC, telewizor oraz lotnicze fotele).

Z uwagi na fakt, iż spalarnia w Wiedniu jest zupełnie inna od tej planowanej w Rudzie Śląskiej, systemy gospodarki odpadami w obu miastach nie mają ze sobą wiele wspólnego, a wyjazd mieszkańców Rudy Śląskiej ma jedynie cel propagandowy, dlatego Rudzianie Razem postanowili nie uczestniczyć w tym wyjeździe. W dniu 20 września 2010 r. wystosowaliśmy poniższe pismo:

[Czy czytałeś już: Stowarzyszenie “Rudzianie Razem” ?]

Ruda Śląska dnia 20.09.2010 r.

Stowarzyszenie Rudzianie Razem

Sekretarz Miasta Ruda Śląska
Krzysztof Chromy

 

W nawiązaniu do rozmowy telefonicznej z dnia 16.09.2010 r., dotyczącej wyjazdu studyjnego do Spalarni w Wiedniu organizowanego przez GZM wraz z Urzędem Miasta Ruda Śląska informuję, iż Stowarzyszenie Rudzianie Razem podjęło decyzję o nie wysyłaniu 8 osób, dla których miejsce zostało zarezerwowane przez Pana Sekretarza Krzysztofa Chromy.

Oświadczamy, iż zgodnie z naszymi oczekiwaniami, środki przeznaczone na wyjazd 8 osób, należałoby spożytkować na kampanię informacyjną dla wszystkich mieszkańców Rudy Śląskiej. Uważamy, iż wyjazd 8 osób nie przyniesie zamierzonego rezultatu, bowiem wycieczka tak wąskiego grona, nie uświadomi wszystkim mieszkańcom Rudy Śląskiej zagrożeń związanych z planowaną instalacją. Ponadto chcemy zaznaczyć, iż instalacja wiedeńska oparta jest o racjonalny system gospodarki odpadami i jest jej końcowym elementem, natomiast instalacja w Rudzie Śląskiej ma być głównym elementem gospodarki odpadami komunalnymi dla 19 miast Górnego Śląska.

Instalacja wiedeńska nie posiada hali waloryzacji żużla, ani też instalacji do składowania zestalonych bloczków po popiołach, wobec czego uważamy, że wyjazd do spalarni nowocześnie zaprojektowanej architektonicznie ma jedynie cel propagandowy, a nie edukacyjny.

W związku z powyższym proponujemy za zaoszczędzone z wyjazdu środki finansowe, organizację cyklu spotkań skierowanych do mieszkańców w każdej dzielnicy Rudy Śląskiej. Liczymy też, że informacje o tych spotkaniach dotrą do wszystkich mieszkańców wzorem ulotek przedwyborczych Prezydenta naszego Miasta Andrzeja Stania.

Prosimy o pisemne ustosunkowanie się do w/w propozycji.

Z poważaniem
Anna Łukaszczyk

Podkreślam, iż do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi. Ja tylko pytam, czemu dla 2 godzin w Spalarni GZM zorganizowało trzydniowy wyjazd obejmujący zwiedzanie Wiednia? Czemu nadal pomimo obietnic, nie ma kampanii informacyjnej?

Poniżej przedstawiam szczegółowy plan wycieczki: 

Wiedeń – wyjazd studyjny

Grupa 45 osób weźmie udział w 3 – dniowym wyjeździe studyjnym do Wiednia w celu zwiedzenia instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych. Wyjazd ma na celu zapoznanie uczestników z funkcjonowaniem tego typu instalacji w Europie. Udział w wyjeździe wezmą przedstawiciele mieszkańców Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, przedstawiciele ekologicznych organizacji pozarządowych, przedstawiciele dziennikarzy lokalnych mediów oraz merytoryczni urzędnicy. Uczestnicy wyjazdu zdobędą informacje u źródła i wyrobią sobie własną opinię na temat gospodarowania odpadami i wykorzystywania ich głównie w energetyce. Jest to metoda powszechnie znana, sprawdzona ekonomicznie

PROGRAM WYCIECZKI:

I dzień (18.10.2010 – poniedziałek)
09.45 Zbiórka
10.00 Wyjazd; Miejsce zbiórki – ul. Mickiewicza 25 w Katowicach
14.00 Postój w Brnie obok placu budowy spalarni
16.00 Przerwa na obiad dwudaniowy w zajeździe w Lechowicach w Czechach
18.00 Zakwaterowanie w hotelu
19.00 Obiadokolacja

II dzień (19.10.2010 – wtorek)
7.00 – 8.30 Śniadanie w formie bufetu,
8.30 Przejazd autobusem do spalarni: MVA Pfaffenau in 1110 Vienna, Johann-Petrak-Gasse 7. (Tylko pierwsza grupa)

Zwiedzanie spalarni śmieci w trzech grupach.
I Grupa – wejście o 9.00 (wyjście ok. 10.50 powrót do hotelu ok. 11.30)
II Grupa – wejście o 11.00 (wyjście ok. 12.50 powrót do hotelu ok. 13.30)
III Grupa – wejście o 13.00 (wyjście ok. 14.50 powrót do hotelu ok. 15.30)
Przewodnikiem po spalarni będzie Pan Schitter Wolfgang i Pan Gritzner Gerald
Każda grupa może liczyć maksymalnie 15 osób.

Program zwiedzania spalarni:
Przybycie do MVA Pfaffenau.
Otrzymanie materiałów informacyjnych: ulotek w języku polskim.
Oglądanie filmu o spalarni w języku angielskim przez około 20 minut.
Po filmie, grupa zostanie oprowadzona po spalarni. W trakcie obchodu będzie możliwość zadawania pytań. Przewidywany czas zwiedzania spalarni to ok. 2 h. Kolejne grupy po zwiedzeniu Zakładu Przetwarzania Odpadów Komunalnych, będą zawożone autobusem do hotelu, gdzie będą miały czas wolny do godziny 15.45

12.00 Lunch w hotelu– I grupa
14.00 Lunch w hotelu II grupa
16.00 Lunch w hotelu III grupa
17.00 Przejazd autokarem do centrum Wiednia. Przejazd wzdłuż głównej arterii miasta – Ringu, przy której zlokalizowane są najważniejsze zabytki, m.in: Opera, Hofburg, Parlament, Ratusz, Kościół Wotywny. Spacer po zabytkowym centrum połączony z czasem wolnym.
21.00 Powrót do hotelu; kolacja; nocleg.

III dzień (20.10.2010 – środa)

8.00 – 9.30 Śniadanie w formie bufetu;
10. 00 wykwaterowanie ; wyjazd do Polski;
10.00 – 11.30 Wyjazd do centrum Wiednia, w celu obejrzenia spalarni śmieci zaprojektowanej przez artystę architekta F. Hundertwassera. Postój przy spalarni. Uczestnicy wyjazdu będą mieli okazję przekonać się jak funkcjonuje miasto ze spalarnią w centrum.
11.30 Wyjazd do Polski
16.00 Dwudaniowy obiad w zajeździe w Lechowicach
22.00 Przyjazd do Katowic

*Z przyczyn obiektywnych poszczególne punkty programu mogą ulec zmianie lub przesunięciu.

INFORMACJE DODATKOWE:

Termin: 18 – 20 październik 2010
Liczba uczestników: 50 (45 uczestników + 2 kierowców + pilot wycieczki+ 2 opiekunów)

Uwaga! Cena nie obejmuje biletów wstępów do zwiedzanych obiektów.

Świadczenia zawarte w cenie
– przejazd autokarem (WC, telewizor oraz lotnicze fotele) + obsługa 2 kierowców;
– zakwaterowanie: pokoje 2 os. z łazienką; w hotelu ** w Wiedniu
– wyżywienie: 2 x kolacja, 2 x śniadanie, 2 x obiad na trasie
– ubezpieczenie NNW i KL AXA;
– opłaty drogowe i parkingi;
– opieka pilota ze znajomością języka angielskiego;
– podatek VAT;

Uwaga! Każdy uczestnik zobowiązany jest do posiadania ważnego dokumentu uprawniającego do przekroczenia granicy (dowód osobisty lub paszport).

ZAKWATEROWANIE:

Hotel Arnia ****
Nordring 4, 2334 Vösendorf-SCS

Hotel Arnia znajduje się na południowych przedmieściach Wiednia, niedaleko największego w Europie centrum handlowego. Hotel Arnia oferuje 101 komfortowych pokoi oraz nowoczesne zaplecze konferencyjne. Przestronne, komfortowe pokoje dla niepalących (25m²) wyposażone są we francuskie łóżko oraz oddzielną sofę. Duże biurko zapewnia Państwu wygodną przestrzeń do pracy. Wyposażenie pokoju: łazienka, prysznic, wanna, wyposażenie łazienki, toaleta, ogrzewanie, klimatyzacja, telewizja satelitarna, telefon, suszarka do włosów, budzenie na życzenie/budzik. W większości pokoi mają Państwo bezprzewodowy dostęp do łącza LAN. We wszystkich pokojach znajduje się lodówka z dwoma butelkami wody mineralnej w środku.

Podczas pobytu w hotelu Arnia goście mogą korzystać z bliskiego sąsiedztwa Wiednia, licznych sklepów, które znajdują się w okolicy oraz innych interesujących miejsc takich jak Baden – miasto spa i kasyn.

Hotel posiada: – całodobowa recepcja, restauracja, bar, prasa, ogród, pokoje dla niepalących, udogodnienia dla niepełnosprawnych, winda, sejf, przechowalnia bagażu.

WYŻYWIENIE:

2 x Śniadania, 1 x lunch, 2 x obiadokolacje.

AUTOKAR:

Autokar klasy VIP
ABS, ASR, ESP, Retarder
Klimatyzacja, WC, Video, CD, DVD, Kamera, Kuchnia
System Nawigacji GPS
Szerokie fotele z podnóżkami i tackami
Fotele rozsuwane na boki i odchylane
Pasy bezpieczeństwa we wszystkich fotelach
Ciemne, podwójne szyby
Centralny system blokady bagażników
Kabina sypialniana
Autoalarm, telefon
Spełnia normę Euro 4
Ilość miejsc: 51 + 2

Komentarze 3 komentarze

Wędka: AUTOKAR VIP
Zanęta: SPALARNIA
Haczyk: ARNIA
Rybka: ANIA
Wynik: BANIA !

spalarnia nie zrobi z nas wiedeńczyków!

Na wyjazd oficjalnie GZM wydało 54 tysiące zł!

Za tą kwotę można by zrobić akcję edukacyjną dla wszystkich mieszkańców Rudy Śląskiej.

Ręce opadają 🙁