Decyzja środowiskowa dla spalarni została w całości uchylona

4

Opublikował | Znajduje się w Jak działamy | Dnia 24-05-2011

Tagi: , , , ,

Decyzja środowiskowa odrzucona

Postanowieniem z dnia 6.05.2011 r., Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło decyzję środowiskową dla spalarni w Rudzie Śląskiej, a co za tym idzie:

  • decyzja dla spalarni w Rudzie Śląskiej została unieważniona w całości
  • w decyzji zabrakło rzetelnej analizy innych wariantów technologicznych zagospodarowania odpadów
  • brak jest w decyzji podstaw do uznania, iż oddziaływanie na środowisko tego zakładu zamknie się w obrębie działki
  • decyzja zostanie przekazana do Knurowa celem ponownego jej rozpatrzenia
  • Prezydent Knurowa ma ustosunkować się do wszystkich zarzutów jakie podnieśliśmy w odwołaniach

[Czy czytałeś już: 29 listopada wydano Decyzję Środowiskową ?]

Wszystkie powyższe wnioski do jakich doszło SKO były wielokrotnie podnoszone przez nasze Stowarzyszenie Rudzianie Razem oraz Stowarzyszenie STE SIlesia z Opola (STE Silesia wspierało nas od samego początku, za co  pragnę serdecznie podziękować)

Jak widać, SKO nie dało wiary twórcom dokumentacji jak i organowi który wydał decyzję, że szkodliwe oddziaływanie tego zakładu zamknie się w obrębie działki. Mogło to skutkować, zdaniem SKO zawężeniem kręgu osób mogących zaskarżyć decyzję środowiskową. Faktycznie na etapie odwołania jeden z mieszkańców Rudy Śląskiej został wykluczony i jego odwołanie nie zostało merytorycznie rozpatrzone.

Stowarzyszenie Rudzianie Razem pragnie ponadto poinformować wszystkich zainteresowanych, iż dalej będzie nadzorowało przebieg postępowania.

Procedura nie została zakończona i po zapowiedziach przewodniczącego GZM Dawida Kostempskiego – GZM nadal będzie zainteresowany uzyskaniem prawomocnej decyzji środowiskowej.

Ponadto jako Przedstawiciel Stowarzyszenia oraz Radna Miasta Ruda Śląska nadal będę pokazywała, iż są alternatywne i możliwe do zrealizowania w naszym mieście rozwiązania, które można wdrożyć w zgodzie z obowiązującymi przepisami oraz w porozumieniu z mieszkańcami naszego miasta. Takie rozwiązanie wdraża obecnie miasto Olsztyn, o którym już wspominałam wcześniej, a które wraz z Wice – Prezydentem Jackiem Morkiem odwiedziliśmy w kwietniu b.r.

Decyzja wraz z uzasadnieniem do pobrania tutaj

Komentarze 4 komentarze

Coś z tym fantem trzeba zrobić i to szybko. Są fachowcy w tej branży i jak się okazuje niby fachowcy.Ale ważne,że się coś dzieje, bo ta sprawa jest już o kilka lat do tyłu. pozdro.

ciekawa i potrzebna inicjatywa z państwa strony (którą notabene popierałem na pewnym etapie wpisując się na listę osób sprzeciwiających się) w/s tak naprawdę ochrony mieszkańców przed skutkami powstania i eksploatacji spalarni. Jako Rudzianin uważam, że może i w założeniach i obliczeniach spalarnia jest niezbędna i choć wydaje się, że centrum aglomeracji to niekoniecznie dobry pomysł ( dlaczego tak dużej inwestycji nie można zrealizować na obrzeżach aglomeracji śląskiej gdzie przyzwolenie społeczne łatwiej uzyskać), poza tym jak zdążyliśmy się już przyzwyczaić procedury, przepisy swoje- a ludzie i chęć „zysku ” doprowadzą, żę poprzez nieracjonalne oszczędności i naciąganie procesów przetwórczych odpadów emisje zanieczyszczeń staną się uciążliwe dla okolicznych mieszkańców i będą przekraczać przyjęte w projekcie normy ale wówczas środki zostaną już wydane i wycofanie się jest już trudne, Gorąco popieram inicjatywę obrony mieszkańców inwestycjami opartymi o pochopnie i w sposób nieprzemyślany podjęte decyzje.
Pozdrawiam
A na marginesie ciekawe kto by zasiadał w radzie nadzorczej lub zarządzie firmy „SPALARNIA”

To przykre co się tutaj dzieje i o czym tu czytam. Zapewne najlepiej zatruwać Ziemię składowiskami śmieci i dzikimi wysypiskami w naszych lasach. Nowoczesna spalarnia śmieci jest bardziej ekologiczna niż spaliny z naszych samochodów, i jest cenną inicjatywą również z powodu miejsc zatrudnienia. Ale ludzie patrzą tylko przez pryzmat końca własnego nosa (w przenośni, nie dosłownie, bo spalarnie śmieci w centrum innych miast, np. Wiednia, jakoś nikomu węchu nie zatruwają). Ale łatwiej jest grać na ludzkich emocjach i zmysłach, a stracimy na tym wszyscy i przede wszystkim nasze portfele i Matka Ziemia.
Ale daleko nam Tu do XXI wieku… 🙁

Do Darka
Nie wiem co należy rozumieć przez „zatruwanie węchu”(?) Wiem natomiast, że przyszywanie „spalarni” ekologicznej etykietki jest hipokryzją – jeżeli celem ekologii jest ochrona otoczenia a przede wszystkim (mam taką nadzieję) człowieka przed szkodliwymi dla zdrowia substancjami to „spalarnia” działa akurat w przeciwną stronę. W miarę bezpieczne substancje z których zbudowane są wyrzucane do kosza śmieci zamienia w toksyczne żużle, popioły, które trzeba gdzieś przecież składować i pyły którymi będziemy oddychać – wśród nich między innymi takie ciekawostki jak dioksyny czy metale ciężkie. Oczywiście nowoczesna spalarnia jest wyposażona w systemu redukcji tych emisji, ale jest to redukcja, a nie eliminacja jak niektórzy próbują ludziom wciskać, w dodatku ,w przypadku np dioksyn bez ciągłego monitoringu. Nie znalazłem nigdzie wzmianki, żeby te substancje w stężeniach kancerogennych były w jakikolwiek sposób wyczuwalne prze ludzkie zmysły – tak że nie martw się – śmierdzieć nie będzie. Ciekawi mnie skąd tacy jak Ty mają informacje, że spalarnie w centrum miast (jak we wspominanym Wiedniu) nie wpływają negatywnie na zdrowie tamtejszych społeczności – masz dostęp do jakichś badań epidemiologicznych ?