„Spalarnie są dobre, bo w Wiedniu znajduje się spalarnia w centrum miasta” – to jest argument, z którym nagminnie się spotykamy. Jak wygląda gospodarka odpadami w Wiedniu? Czy to tylko spalarnia?
Zapraszamy do obejrzenia 6 odcinku cyklu „Milion ton śmieci”, w którym pokazany został rozwinięty system segregacji odpadów u źródła i świetnie zorganizowaną „odpadową” edukację i informację. Zobaczymy jak funkcjonują mobilne punkty odbioru odpadów problemowych takich jak m.in. zużyty sprzęt AGD oraz przestarzały olej jadalny, pojemniki po dezodorantach i lakierach. Poznamy doskonale rozwinięty system przetwarzania odpadów organicznych. Z odpadów zielonych powstaje ogrodniczy kompost, który mieszkańcy Wiednia mogą odbierać za darmo w miejskich centrach recyklingu. Oprócz tego z kompostu wytwarza się wysokiej jakości, ziemię ogrodniczą — jest dostępna w całym mieście, odpłatnie, ale bardzo tanio.
Ponadto zaprezentowany zostanie zakład przetwarzania elektrośmieci i odpadów metalowych. Dzięki zaawansowanym technologiom i pomysłowym urządzeniom z tej frakcji odpadów odzyskuje się praktycznie wszystko, łącznie z metalami szlachetnymi, w tym złotem.
Na koniec przeniesiemy się do wiedeńskiego bazaru odpadowego czyli sklepu, w którym można kupić rzeczy wyrzucone do śmieci. UE podobnie jak odzyskiwanie surowców wtórnych kładzie szczególny nacisk na powtórne wykorzystanie odpadów. Wszystkie artykuły są w dobrym stanie. Spokojnie można je przeznaczyć do ponownego użycia. Markowa wieża hi-fi z zestawem głośników kosztuje tu 30 euro. W dodatku ma roczną gwarancję wystawioną przez techników z działu gospodarki odpadami.
1. Spalarnie odpadów: nie da się uniknąć wysypisk.
Najczęściej przytaczanym argumentem za budową spalarni jest ten, iż spalanie powoduje zmniejszenie objętości odpadów o 90%. Dzięki temu przedłuża się okres eksploatacji wysypisk, bowiem trafia na nie znacznie mniejsza ilość odpadów.
Jednak te magiczne „90%” dotyczy tylko objętości (a nie masy) odpadów wchodzących do spalarni i wychodzących z niej w postaci popiołu. Nie dotyczy natomiast całego strumienia wytwarzanych odpadów komunalnych. Wynika to stąd iż:
nie wszystkie odpady trafiają do spalarni – np. gruz, odpady metalowe i wielkogabarytowe, szkło – zwykle jest to ponad 20%; w przypadku odpadów krajowych najczęściej znacznie więcej – powyżej 40%;
spalarnia nie pracuje przez pełne 365 dni w roku – konieczne są przerwy na przeglądy, remonty lub z powodu awarii;
powszechnie stosowane jest zgniatanie odpadów trafiających na wysypisko.
Jeżeli weźmiemy pod uwagę wszystkie te czynniki to okaże się, iż faktyczna objętość odpadów redukowana dzięki funkcjonowaniu spalarni zawiera się w granicach 50-70%. Tym samym, oszczędność miejsca na wysypisku wynosi od 2 do 3 razy, a nie 10-krotnie więcej, jak starają się to reklamować rzecznicy budowy spalarni. (W przeliczaniu na masę ta relacja wygląda jeszcze gorzej.)
Drodzy Mieszkańcy, w związku z ze złożeniem przez Inwestora spółkę ENERIS sp. z o.o w Urzędzie Miasta Ruda Śląska wniosku o wszczęcie postępowania środowiskowego w sprawie wybudowania spalarni odpadów komunalnych oraz osuszonych osadów ściekowych na działce przy DTŚ pomiędzy Nowym Bytomiem, Rudą Południową, a Chebziem, Stowarzyszenie Rudzianie Razem w imieniu swoim i mieszkańców przeciwnych inwestycji złożyło petycję do Władz Miasta Ruda Śląska o podjęcie działań, które uniemożliwią powstanie tego zakładu w odległości ok. 500 metrów od w/w dzielnic.
Poniżej zamieszczamy treść petycji, listę do zbierania przez Was podpisów osób które sprzeciwiają się tej inwestycji, a także link do składania podpisu pod petycją przez internet. Ponadto możecie pobierać z naszej strony plakaty/ulotki, które prosimy rozpropagować wśród sąsiadów i znajomych na w/w osiedlach w celu poinformowania mieszkańców o planowanej inwestycji.
Proszę też pamiętać że każdy podpis ma znaczenie – każdy głos sprzeciwu daje nam większe możliwości. Dla osób zainteresowanych dokumentacją złożoną przez inwestora udostępniamy raport oddziaływania na środowisko, który został złożony w Urzędzie Miasta Ruda Śląska przez inwestora i na jego podstawie zostanie wydana zgoda bądź decyzja odmowna. Prosimy też o wsparcie i zapoznanie się z tematem naszych sympatyków !