Podyskutujmy o klimacie! Powiatowa debata klimatyczna

0

Opublikował | Znajduje się w Jak działamy | Dnia 15-11-2012

Tagi: , ,

Podyskutujmy o klimacie

Podyskutujmy o klimacie! – to hasło, pod którym w Urzędzie Miasta Ruda Śląska 22 listopada 2012 roku odbędzie się powiatowa debata klimatyczna. Ruda Śląska w odpowiedzi na interpelację Radnej Anny Łukaszczyk przystąpiła do programu Dobry Klimat dla Powiatów.

Zmiany jakie zachodzą w naszym klimacie, w dużej mierze spowodowane są przez człowieka, poprzez zwiększanie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Jeżeli mowa o województwie śląskim występują tu największe w Polsce przekroczenia standardów jakości powietrza, dlatego też, powinniśmy wspierać każde działania zmierzające do polepszenia warunków naszego życia.

Wspólnie z ekspertami z Instytutu na rzecz Ekorozwoju będziemy debatować na temat „sposobów” na ograniczenie emisji dwutlenku węgla w powiecie – informuje Radna Anna Łukaszczyk.

W ramach projektu Dobry Klimat dla Powiatów chcemy zachęcić mieszkańców nie do narzekań na klimat, ale do konstruktywnej dyskusji o tym jak się do jego zmian adaptować. Co robić w powiecie, aby ograniczyć emisję CO2 i jednocześnie oszczędzić pieniądze, aby zamiast na ogrzewanie przeznaczyć je np.: na przybory szkolne dla dzieci lub dodatkowe świadczenia lekarskie. Chcemy też zwrócić uwagę na fakt wyczerpywania się surowców naturalnych i w związku z tym wzrost ich cen. Naszym przykładem dobrych praktyk na rzecz ochrony klimatu w powiatach są rozwiązania przyjęte w Kornwalii, jednego z biedniejszych regionów Wielkiej Brytanii. Tam rozwiązania i działania pro klimatyczne przyczyniły się, z jednej strony, do poprawy życia i zdrowia wielu mieszkańców, a z drugiej strony do dużych oszczędności w budżecie regionu – wyjaśnia Wojciech Szymalski koordynator projektu Dobry klimat dla Powiatów.

Podczas debat uczestnicy zastanowią się nad uwarunkowaniami dla rozwoju gospodarki regionu, jakie wynikają ze zmian klimatu oraz adaptacji do nich. Celem debaty będzie dyskusja na temat rozwoju gospodarczego powiatu do 2030 roku, biorąc pod uwagę zmieniające się uwarunkowania klimatyczne.

Podjęta zostanie dyskusja na temat tego, jak powinna wyglądać przyszłość powiatu w związku z ryzykiem zmiany klimatu. Czy powiat może stać się samowystarczalny energetycznie i czysty ekologicznie? Jak powiat może zaadaptować się do nowych warunków klimatycznych?

Debata organizowana jest przez Instytut na rzecz Ekorozwoju i Związek Powiatów Polskich pod patronatem Prezydent Miasta Rudy Śląskiej – Grażynę Dziedzic.