Co społeczeństwo myśli o budowie spalarni

4

Opublikował | Znajduje się w Informacje w mediach | Dnia 27-10-2010

Tagi: , , ,

Od ponad miesiąca trwa sonda na łamach portalu RudaŚląska.com.pl dotycząca budowy spalarni śmieci w Rudzie Śląskiej. Wcześniej nie publikowaliśmy informacji o tym, aby nie wpływać na wyniki tej sondy. Od dłuższego czasu jednak wynik się ustabilizował. Dlatego dzisiaj postanowiliśmy pokazać wam jak się ma sprawa „naszej” spalarni wśród opinii publicznej.

Czy zgadzasz się na budowę spalarni śmieci w Rudzie Śląskiej?

Czytaj całość artykułu »

E-maile od mieszkańców

0

Opublikował | Znajduje się w Jak działamy | Dnia 11-10-2010

Tagi: , ,

Poniżej umieszczam niektóre z e-maili jakie codziennie dostajemy od mieszkańców Naszego miasta jak i Zabrza. Myślę, iż wszystkie w większym lub mniejszym stopniu pokazują jak mieszkańcy odbierają decyzję o budowie spalarni podjętą przez Władze naszego Miasta.

Jestem  mieszkanką Rudy Śląskiej od urodzenia. Mieszkam przy ulicy 1 Maja zaledwie 10 metrów od drogi .Obecnie hałas przejeżdżających samochodów jest nie do zniesienia-a  po wybudowaniu Spalarni? nie wyobrażam sobie dalszej egzystencji-smród insekty i tysiące śmieciarek z których kapią resztki na jezdnie czy miasto przewidziało takie sytuacje przecież to istne zagrożenie epidemiologiczne czy miasto także dostanie środki pieniężne na odkażanie i dezynfekcję z UNII EUROPEJSKIEJ ?????? ha ha ha  chyba nie ,bo tylko sie liczy DOTACJA Z UNII . Wniosek nasuwa się sam nie mamy grosza przy duszy ,a chcemy coś budowac toż to chyba istna głupota!!!! .  .Może teraz zrobiła się bardziej  gorąca atmosfera bo mieszkańcy dowiezieli się o planach budowy i  nie chcą spalarni tak jak ja. Dlaczego władni naszego miasta nie  zadziałali fer chociażby informując w mediach o referendum? czego sie bali ? że ludzie tacy jak ja nie bedą za?Mydlą nam oczęta o energii i cieple nie wierzę o niższych  kosztach tychże usług względem nas mieszkańców .Jakoś opłaty czynszowe za  mieszkania komunalne nie maleją wręcz przeciwnie ciągle rosną -mamy czynsze jedne  z większych w kraju . Wracając do spalarni w takim razie dlaczego Ruda Slaska  , a nie Dąbrowa Górnicza ?

z poważaniem rdzenna mieszkanka Rudy Śląskiej

Czytaj całość artykułu »

Spalarni nie będzie?

13

Opublikował | Znajduje się w Informacje w mediach | Dnia 22-10-2010

Tagi: , , , ,

Dzisiaj ukazał się artykuł w Dzienniku Zachodnim informujący, że Górnośląski Związek Metropolitalny nie zdąży w kolejnym już trzecim terminie złożyć kompletnej dokumentacji dla spalarni śmieci, która miałaby powstać w Rudzie Śląskiej.

Prawie sześćset milionów złotych – taką kwotę odrzucają miasta aglomeracji górnośląskiej. Odłożone na budowę spalarni w Rudzie Śląskiej unijne pieniądze wrócą do kasy resortu rozwoju regionalnego, by skorzystali z nich samorządowcy z drugiego końca Polski.

Gdy rok temu alarmowaliśmy o możliwości takiego scenariusza, przedstawiciele Górnośląskiego Związku Metropolitalnego (który pilotuje budowę spalarni) przekonywali, że uprawiamy czarnowidztwo. Teraz okazuje się, że mieliśmy rację. Do 30 października GZM ma dostarczyć decyzję środowiskową inwestycji na biurko szefowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To właśnie ta instytucja ocenia projekt pod względem formalnym. Latem dała mu „zielone światło”, ale pod warunkiem, że do końca października Związek uzupełni brakującą dokumentację. Dziś prezes Funduszu Gabriela Lenartowicz mówi wprost:

– Spełnienie tego terminu jest niewykonalne. Powiadomiliśmy już o tym Ministerstwo Środowiska – wyjaśnia Lenartowicz.

Czytaj całość artykułu »

Wybory Samorządowe

8

Opublikował | Znajduje się w Jak działamy | Dnia 18-10-2010

Tagi: , , , ,

Chciałam podziękować wszystkim, którzy do dnia dzisiejszego zaangażowali się w działania przeciwko spalarni. Zebraliśmy wspólnie ponad półtora tysiąca podpisów i zbieramy nadal.

Aby nasze działania odniosły sukces, postanowiłam wziąć udział w wyborach samorządowych.

Uważam, że należy pokazać naszym władzom, jak i kandydatom na radnych, że spalarnia śmieci wpłynie negatywnie na wszystkich mieszkańców Rudy Śląskiej, a kampania wyborcza jest idealnym czasem na poruszanie trudnych tematów.

Czytaj całość artykułu »

Zgłoś swoje uwagi dotyczące spalarni – do 28 października

0

Opublikował | Znajduje się w Spotkania z władzami | Dnia 18-10-2010

Tagi: , , ,

Do 28 października macie czas aby zgłaszać swoje uwagi i wnioski co do budowy spalarni śmieci w Rudzie Śląskiej. Na stronach internetowych urzędów miasta Rudzie Śląskiej i Knurów oraz Górnośląskiego Związku Metropolitalnego został zamieszczony raport oddziaływania zakładu utylizacji odpadów na środowisko uzupełniony o opinię Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego i postanowienia Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Na naszej stronie także umieściliśmy ten raport ze wszystkimi opublikowanymi załącznikami.

Przede wszystkim prośbę o zapoznanie się z raportem oddziaływania przyszłej spalarni na środowisko kierujemy do ekspertów, stowarzyszeń i organizacji zajmujących się problematyką odpadów w Polsce.

Czytaj całość artykułu »