O stowarzyszeniu wspominaliśmy już przy okazji wcześniejszych artykułów, gdy było ono w fazie rejestracji.
Głównym celem Stowarzyszenia Rudzianie Razem jest uczestniczenie w postępowaniu administracyjnym dotyczącym budowy Rudzkiej spalarni śmieci. W minioną środę odebraliśmy pismo z Urzędu Miasta z postanowieniem o dopuszczeniu naszego stowarzyszenia do udziału w tym właśnie postępowaniu.
Od teraz jesteśmy Stroną postępowania i w imieniu mieszkańców Rudy Śląskiej, którzy obawiają się tej inwestycji możemy legalnie domagać się zmiany lokalizacji spalarni śmieci, czy ewentualnych rekompensat dla mieszkańców.
Na koniec chcę zaznaczyć, że nasz Prezydent – Andrzej Stania, nie przyczynił się w żadnym stopniu do powstania naszego stowarzyszenia. Piszę o tym, bo już dwukrotnie – na debacie telewizyjnej w SferaTV oraz podczas ostatniej debaty w Urzędzie Miasta, Prezydent Stania próbował się „przymilać”, jakoby to On niezmiernie pomógł nam przy tworzeniu stowarzyszenia. Żenada Panie Prezydencie!
W dniu 31 sierpnia b.r., w Urzędzie Miasta Ruda Śląska odbyła się debata poświęcona spalarni śmieci, którą Władze Miasta oraz Górnośląski Związek Metropolitalny planują wybudować w naszym mieście.
W debacie wzięli udział:
Anna Łukaszczyk – przedstawiciel mieszkańców przeciwnych budowie spalarni
Tomasz Wolny – Prezes Stowarzyszenia Technologii Ekologicznych Silesia
Zbigniew Domżalski – Radny
Henryk Piórkowski – Radny
Paweł Wieczorek – Prezes Metropolitalnego Przedsiębiorstwa Eko-Energetycznego
Andrzej Stania – Prezydent Miasta Ruda Śląska, Przewodniczący Górnośląskiego Związku Metropolitalnego oraz Członek Rady Nadzorczej Metropolitalnego Przedsiębiorstwa Eko-Energetycznego
Sala posiedzeń Rady Miasta, gdzie odbyła się debata, szczelnie wypełniona została mieszkańcami zainteresowanymi tematem spalarni.
Dziś na klamkach drzwi w moim bloku zawisły reklamówki z ulotkami wyborczymi kandydata PO Pana Pawła Kaleta.
Ku mojemu zdziwieniu ulotki te zawisły na klamkach drzwi u wszystkich mieszkańców naszego osiedla.
A dlaczego to zdziwienie? A to dlatego, że włodarze naszego miasta nie potrafią i do dnia dzisiejszego nie mają pomysłu jak skutecznie zawiadamiać mieszkańców miasta o planowanych spotkaniach na których będzie poruszany temat budowy spalarni śmieci w mieście.
Ulotka ta trafiła do każdej skrzynki na listy w Rudzie Południowej
Gdyby przyjąć, że kilkadziesiąt osób, które wczoraj przyszły do sali sesyjnej rudzkiego magistratu stanowią reprezentatywną próbkę społeczności tego miasta, to wniosek mógłby być tylko jeden: rudzianie nie chcą u siebie spalarni śmieci. W podsumowującym debatę między zwolennikami a przeciwnikami tego pomysłu głosowaniu zaledwie dziewięć osób dało swą zgodę na przeprowadzenie inwestycji. Przeciwnego zdania było 26 widzów.