BBC o spalarniach śmieci (wideo)

1

Opublikował | Znajduje się w A co w innych miastach? | Dnia 03-12-2010

Tagi: , , , ,

BBC o spalarniach śmieci (wideo)

W Wielkiej Brytanii nadmiar wytwarzanych odpadów oraz prawidłowa gospodarka nimi, jest takim samym problemem jak u nas w Polsce. Tam również planowano budowę szeregu dużych zakładów termicznej utylizacji śmieci. Okazuje się jednak, że spalanie śmieci jest nieopłacalne dla tamtejszych samorządów, a w dodatku hamuje rozwój selektywnej zbiórki odpadów i ich odzysku.

Przewiduje się, że pomimo rozwoju gospodarczego wytwarzanych śmieci będzie coraz mniej i dzięki nowym technologiom umożliwiającym ponowne użycie różnego rodzaju odpadów, coraz więcej będzie się ich odzyskiwać. Należy zmienić podejście i nie traktować śmieci jako odpad który należy kosztownie zutylizować, tylko jako nowe źródło z którego można odzyskiwać cenne materiały.

[Czy czytałeś już: Światowy Dzień Protestu Przeciwko Spalarniom Śmieci ?]

Wielka Brytania doszła do wniosku, że spalarnie śmieci to złe rozwiązanie – siedem projektów budowy zakładów termicznej utylizacji odpadów zostało zaniechanych na rzecz rozwoju systemów selektywnej zbiórki odpadów.

Poniżej przedstawiamy reportaż angielskiej telewizji BBC opisujący problem spalarni śmieci. Niestety nie jest on jeszcze przetłumaczony na język polski. Ale może uda nam się w przyszłym tygodniu dodać polskie napisy. Już dostępny z polskimi napisami.

Komentarze (1)

osobiście uważam że najlepszym sposobem jest termiczna utylizacja odpadów – pozostałości po recyclingu. to zdięcie dymiącego komina z podpisem http://www.spalarnia. slask.pl wprowadza w błąd i oszukuje opinię publiczną która w cale nie musi się na tym znać. dlatego są te idiotyczne protesty przeciwko spalarniom. spalarnia nie „smrodzi” ani nie zanieczyszcza środowiska. to wysypiska smrodzą i zanieczyszczają środowisko. jest to najgorszy sposób utylizacji odpadów.
ciekawe że na zachodzie nie ma protestów. zakłady termicznej utylizacji odpadów znajdują się w centrach miast a ludzie nawet o tym nie wiedzą – a dlaczego bo te zakłady są nieuciążliwe w całym znaczeniu tego słowa.